Nejlepší registrátoři domén 2024: Kde koupit doménu?


Výběr
redakce

Doména od největšího poskytovatele hostingu v ČR


 Cena za doménu .cz: 145 Kč


Výhodná cena
k hostingu

Výhodná cena při společné registraci s webhostingem


  Cena za doménu .cz: 129 Kč


Největší registrátor .CZ domén

Komplexní řešení od největšího registrátora domén v České republice

   Cena za doménu .cz: 145 Kč


Neomezený počet subdomén

Neomezený počet subdomén a množstevní slevy


  Cena za doménu .cz: 165 Kč
Registratori Domen

Chystáte-li se založit vlastní web, ať už jako blog, prezentaci služeb nebo e-shop, je jedním z prvních a klíčových kroků registrace domény. Slovo doména už jste určitě někdy slyšeli, proč je ale tak důležitá? Kde a jak ji registrovat? A co je to subdoména? Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, k čemu slouží doména, jak ji vybrat a kteří registrátoři jsou u nás nejlepší.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Naprosto laicky řečeno je doména něco jako adresa bydliště – je unikátní a navádí návštěvníky správným směrem, tzn. na váš web.

Technicky je doména, přesněji doménové jméno, text zastupující číselný kód udávající umístění serveru, tzv. IP adresu (např. 12.345.67.899). Doménová jména tedy vznikla proto, že číselné kódy by se špatně pamatovaly a vyhledávaly.

Při zřizování domény a webu se můžete setkat také s pojmem subdoména (doména III. řádu). Co to znamená? Subdoména je rozšířením doménového názvu o další úroveň. Lze ji vytvořit pouze na doméně II. řádu (hlavní doména) a slouží pro vytváření tématických sekcí na webu, například pro oddělení obchodu nebo pro jazykové mutace webu. V praxi vypadá takto:

  • Doména II. řádu: jirinovak.cz
  • Doména III. řádu (subdoména): obchod.jirinovak.cz

Na druhé nejčastějších využití subdomény pak narazíte v případě, kdy si budete chtít zřídit webhosting zdarma, který některé společnosti umožňují založit a provozovat bez nutnosti mít vlastní doménu = poskytnou vám doménu II. řádu, na které bude běžet vaše subdoména. Vaše webová adresa pak bude ve tvaru:

  • Doména III. řádu (subdoména) na webhostingu zdarma: jirinovak.wix.com (vaše adresa.poskytovatel webhostingu.com).

Nutno říci, že mít subdoménu na doméně poskytovatele webhostingu zdarma je levné, nikoli však vhodné pro všechny. Chcete-li mít profesionálně vypadající web, volte vždy vlastní doménu – ať už je účel webu jakýkoli.

Registrace domény je velice jednoduchým úkonem, který probíhá v několika krocích:

  1. Výběr registrátora domény.
  2. Ověření dostupnosti domény (někdy může být vámi vymyšlené jméno již obsazené a tak budete muset vymyslet jiné, každá doména je unikátní).
  3. Objednávka domény.
  4. Platba domény.
  5. Potvrzení o uhrazení a registraci domény.

Celý proces je hotový na pár kliknutí a v případě, že je doménové jméno volné a platíte platební kartou, nezabere více než 5 minut.

Doména od největšího poskytovatele hostingu v ČR

Wedos patří k největším, neojblíbenějším a nejdéle působícím registrátorům domén a poskytovatelům webhostingu v České republice a jako takový je zárukou kvality a spolehlivosti nabízených služeb. 

Co se týče domén konkrétně, můžete si kromě klasické .cz nebo .com vybírat z desítek dalších přípon. Možná je též hromadná registrace více domén či převod domén(y) zdarma od jiného poskytovatele.

Pokud chcete rovnou založit web, není nic jednoduššího, než si u Wedos objednat rovnou webhosting, v tom případě pak můžete mít doménu zdarma na 1 rok (v závislosti na cenovém plánu). Webhosting Wedos umožňuje buď instalaci WordPress na jedno kliknutí, případně lze využít jednoduchý intuitivní editor Wedos WebSite s předpřipravenými šablonami.

Orientační cena: 145 Kč (bez DPH, .cz doména)

VÝHODY

NEVÝHODY

Výhodná cena při společné registraci s webhostingem

Plánujete-li nejen registrovat doménu, ale rovnou i objednávat webhosting a tvořit web, mohla by se vám líbit nabídka od firmy eBola, která působí na českém trhu již od roku 1999. Doménu (.cz) od eBola můžete mít již za 129 Kč bez DPH v případě, že ji objednáte rovnou s webostingem. Webhosting nabízí eBola ve čtyřech různých variantách od Basic za 39 Kč bez DPH, která se hodí pro menší webové prezentace, až po Bussines (od 199 Kč bez DPH/měsíc), jenž je vhodná pro velké a profesionální projekty. U všech je možná instalace WordPress či dalších redakčních systémů pro tvorbu webu, samozřejmostí jsou e-maily, antispam, antivir, SSL certifikáty a další běžné prvky.

Budete-li využívat služeb webhostingu, akční cena za doménu platí i při prodloužení. Pokud byste si chtěli objednat pouze doménu bez webhostingu, zaplatíte za ni 189 Kč bez DPH.

Orientační cena: 129 Kč (bez DPH, .cz doména, při registraci s hostingem)

VÝHODY

NEVÝHODY

Komplexní řešení od největšího registrátora domén v České republice

Forpsi je největším českým certifikovaným registrátorem domén, jehož služeb využívají nejen koncoví uživatelé, ale i další registrátoři domén. Na výběr tak máte téměř 300 různých doménových koncovek, což se může hodit v případech, kdy je vámi vybrané doménové jméno s koncovkou .cz nebo .com již obsazené. Je však třeba počítat s tím, že některé speciální domény mohou být dražší nebo může jejich registrace trvat déle. Založení či převod domény na webu Forpsi jsou velice jednoduché a přehledné. Domény s koncovkou .cz mají v ceně zabezpečení technologií DNSSEC.

Kromě registrace domény najdete u Forpsi kompletní řešení pro váš web, tzn. nabídku webhostingu za cenu již od 40 Kč bez DPH za měsíc (20 Kč v akci na první rok) s podporou všech známých redakčních systémů nebo vlastní řešení F-Page pro tvorbu a správu všech typů webů.

Orientační cena: 145 Kč (bez DPH, .cz doména)

VÝHODY

NEVÝHODY

Neomezený počet subdomén a množstevní slevy

Websupport je společně se sesterskou firmou Active24 jednou z nejdéle působících firem na trhu a za dobu své existence si získal řady příznivců. Kromě standardní nabídky registrace domény zaujme svěží atraktivní vzhled webu, množstevní slevy při registraci více domén a neomezený počet subdomén, které vám umožní rozčlenění webu do sekcí. Samozřejmostí je také zabezpečení DNSSEC, u .cz a .sk automaticky, pro ostatní domény nutné nastavit.

Současně s doménou si lze pořídit také několik různých variant webhostingu v závislosti na tom, jak rozsáhlý web chcete. Nejste-li příliš technicky zdatní, můžete pro tvorbu webu využít editor přímo od Websupport, který vám nabídne základní a snadno ovladatelné nástroje pro tvorbu. Jste-li zručnější, nainstalujete si jedním kliknutím WordPress a můžete se pustit do tvorby.

Orientační cena: 169 Kč (bez DPH, .cz doména, cena za první rok)

VÝHODY

NEVÝHODY

Generátor doménových jmen pomůže s výběrem 

Active 24 vám nejen umožní registraci domény, ale také pomůže s výběrem jejího názvu. Vše probíhá pomocí generátoru domén, do kterého zadáte klíčová slova, načež vám budou navrženy možné kombinace doménového jména, které jsou volné. Samozřejmě nelze očekávat, že systém vymyslí doménové jméno za vás, pomůže však výrazně ušetřit čas, který byste strávili ověřováním a vymýšlením kombinací vhodného jména.

Zároveň patří Active 24 k největším certifikovaným registrátorům, na výběr je tak ze stovek možných koncovek, které mohou být alternativou ke klasické .cz příponě.
Pokud byste chtěli rovnou začít s tvorbou webu, není nic jednoduššího než si u Active 24 objednat rovnou i webhosting, na který jedním kliknutím nainstalujete WordPress, Drupla, Joomla a další oblíbené redakční systémy.

Orientační cena: 199 Kč (bez DPH, .cz doména, cena za první rok)

VÝHODY

NEVÝHODY

Nízká cena domény a srozumitelná nabídka webhostingu

Český hosting se bude líbit všem, kteří chtějí kromě domény také webhosting, jehož parametry jsou jasně srozumitelné.

Co se domény týče, máte na výběr z více než 300 možných koncovek. V případě, že je vámi vybrané jméno volné a platíte kartou, je vaše doména registrovaná během chvilky. Doména .cz je na první rok za akční cenu 125 Kč bez DPH, dále pak 240 Kč bez DPH za rok, zabezpečení DNSSEC je samozřejmostí. Pokud byste si chtěli převést doménu od jiného registrátora, je to také možné.

A webhosting? Ten najdete u Českého hostingu pouze jeden, a to 1 000 Kč bez DPH na rok. V ceně je 25 GB prostoru, neomezený počet e-mailů, antispam, antivir, SSL certifikáty, automatická instalace WordPress a další funkce, které mohou u konkurenčních a výrazně levnějších hostingů zpoplatněné. Toto řešení se hodí pro ty, kteří chtějí profesionální web bez nutnosti řešit rozdíly různých balíčků, na druhou stranu nebude vyhovovat těm, kteří chtějí pouze základní webovou prezentaci a hledají co nejnižší cenu.

Orientační cena: 125 Kč (bez DPH, .cz doména, cena za první rok)

VÝHODY

NEVÝHODY

Rychlá registrace za příznivou cenu domény i hostingu

Akreditovaný registrátor domén Onebit nabízí rychlé a intuitivní ověření doménového jména a jeho následnou automatickou registraci. Při platbě kartou je celý proces velice rychlý a doména je registrovaná během chvilky. Na výběr je celá řada různých přípon pro případy, kdy by vám nevyhovovala klasická .cz, případně pokud by vámi vybrané jméno s koncovkou .cz nebylo volné.

K doméně lze objednat i několik typů webhostingu. Ten začíná na ceně 29 Kč bez DPH za měsíc umožňující provoz malého jednoduchého webu, pokračuje tarify Home a Business pro větší weby tvořené s pomocí WordPress či jiných Open Source systémů, a končí tarifem Premium, případně na míru tvořeným VIP pro velké projekty. Od tarifu Home je doména zdarma, v nabídce jsou také věrnostní slevy.

Orientační cena: 145 Kč (bez DPH, .cz doména, cena za první rok)

VÝHODY

NEVÝHODY

Praktické rady a nástroje k registraci domény a založení webové stránky

Registrátor domén Webglobe se bude líbit všem laikům a začátečníkům, kteří potřebují informace a kompletní nástroje k zprovoznění jejich prvního webu. Moderně řešený web nabízí totiž nejen registraci domény, ale i vlastní editor pro tvorbu webu, nonstop zákaznickou podporu, nástroje MS office dostupné online i offline a především pak praktické rady v podobě e-booků zdarma.

Šikovná je také možnost pojistit si doménu – zapomenete-li si prodloužit vaši doménu, nikdo vám ji neukradne.

Orientační cena: 199 Kč bez DPH

VÝHODY

NEVÝHODY

Více než 600 přípon a základní webová prezentace k doméně zdarma 

Registrátor domén a poskytovatel webhostingů a dalších přidružených služeb uspokojí jak ty, kteří hledají profesionální řešení pro rozsáhlé weby i začínající laiky.

Při výběru domény je na výběr z více než různých 600 koncovek, které mohou jasně odlišit název a vaše služby – nutno mít ale na paměti, že speciální domény jsou vždy dražší než ty standardní. Zabezpečení DNSSEC je dostupné ke všem doménám, u těch .cz je zdarma.
Laiky a začátečníky, kteří chtějí mít pouze jednoduchý web, potěší fakt, že k registraci domény mohou zdarma získat e-mail a základní webovou prezentaci, kterou si vytvoří v editoru iPage.

Orientační cena: 169 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat doménu

Vhodný název domény je jednou z důležitých věcí k tomu, aby váš web někdo našel, od čehož se odvíjí postup jejího výběru. Na co při výběru domény pamatovat?

1) Doména by měla vystihovat vaši činnost

Základem při výběru domény je najít takovou, která nejpřesněji odpovídá vaší činnosti. Prezentujete-li sami sebe a své služby a nevíte si rady s názvem, můžete jednoduše zvolit své jméno. Doména také může vystihovat sídlo, kde působíte nebo předmět vaší činnosti.


2) Volte snadno zapamatovatelný název

Důležitá je také snadná zapamatovatelnost a výslovnost – pozor na to, že název domény nemá jednotlivá slova oddělená, takže se může stát, že nechtěně zvolíte dvojsmyslný název, který nikdo kromě vás nepochopí.


3) Nesnažte se být originální za každou cenu

S výše uvedeným souvisí i originalita, která se sice cení, nic se ale nemá přehánět. Někdy je lepší jednoduché, i když ohrané řešení, jež každý pochopí, než super originální, krkolomný a nic neříkající název.


4) Anglický versus český název domény

Případně další doménové koncovky mohou být jistě zajímavé, myslete však na to, kdo je váš budoucí zákazník, respektive ten, na koho cílíte. Jedná-li se pouze o české publikum, je koncovka .cz nejlepší – ne každý uživatel je počítačově zdatný a pro některé může být neznámá přípona nedůvěryhodná.


5) Počet možných subdomén

Chystáte-li se provozovat rozsáhlejší web, ověřte si, jaký počet subdomén můžete k vaší doméně mít.


6) Registrací domény společně s webhostingem lze ušetřit

Registrátorů domén a poskytovatelů webhostingu je dnes spousta, což samo o sobě tlačí ceny dolů. Dalších úspor pak můžete dosáhnout pokud si od jednoho poskytovatele zařídíte více služeb.

Často kladené otázky

Z technického hlediska to nutné není, web můžete provozovat i na subdoméně některého z poskytovatelů webhostingu zdarma. Nicméně chcete-li, aby váš web vypadal profesionálně, je vlastní doména nutností.

Kromě domény potřebujete také webhosting, tzn. prostor, na kterém budete svůj web provozovat. Jednoduchý základní web, například jednostránkovou prezentaci, lze mít na webhostingu zdarma, pokud však chcete profesionální řešení, sáhněte po hostingu placeném.

Nezbytně nutné to není, je však jednodušší a praktičtější mít oboje u jednoho poskytovatele, například pro případy řešení jakýchkoliv problémů s webem.

Záleží na tom, o jak rozsáhlý web se jedná a kolik na něj máte času. Obecně si však dnes dokáže jednodušší web vytvořit a spravovat i laik bez znalosti programování. Pokud by pro vás však tvorba a shánění informací o provozování webu bylo až příliš časově náročné a navíc chcete profesionální řešení či specifické funkce, může se vám více vyplatit tvorba webu na zakázku od profesionála.

Samozřejmě můžete. Například pokud máte nějaký podnikatelský záměr, nejste ještě rozhodnuti, jak ho uchopíte a jakou podobu by měl mít web, ale zároveň nechcete, aby vám někdo sebral vámi vymyšlené jméno. V tom případě objednáte doménu a webhosting přikoupíte později.

Domén si můžete registrovat kolik chcete a kolik vám finance dovolí. Nákup více domén se vám může hodit třeba v případě, kdy nechcete, aby někdo použil vaše obchodní jméno v lehce poupraveném tvaru – obzvlášť, pokud je web součástí úspěšného byznysu.

Zabezpečení DNSSEC slouží k tomu, aby někdo nepodvrhl či jinak nezneužil váš web k podvodům, například naklonování e-shopu a následné ukradení platebních údajů zákazníka – k ochraně domény se ale hodí ve všech případech, nejen pokud máte e-shop.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)