Jak vytvořit webové stránky – nejlepší platformy 2024

Shrnutí: Nejjednodušší cestou, jak vytvořit webové stránky je pomocí webového editoru jako je např. Webnode nebo Wix. Pokud jste pokročilejší uživatel mohla by vás také zajímat kombinace WordPressu a pluginu Elementor. Většina platforem nabízí možnost zdarma si web vytvořit s možností následných prémiových funkcí za příplatek.


Výběr redakce

Český editor, který patří k těm nejpopulárnějším.

 Cena za měsíc od: 0 Kč


Oblíbený drag and drop editor

Wix

Oblíbený editor, který může velkou část práce udělat za vás. 

  Cena za měsíc od: 0 Kč


Možnost vkládat HTML a CSS

Novější a jednoduchý WYSIWYG editor pro pokročilé i nováčky.

  Cena za měsíc od: 0 Kč


Kompatibilní s WP pluginy

Webový editor založený na systému WordPress.

  Cena za měsíc od: 2 000 Kč
Wysiwyg Editory

Internet začal v posledních letech dominovat naprosto veškerému fungování. Skrze internet se bavíme, rozhodujeme, nakupujeme… Mít vlastní webové stránky je tak nejen možným koníčkem, ale zároveň naprostou nezbytností pro všechny podnikatele. Pokud jste se rozhodli vytvořit web svépomocí, jistě oceníte pomoc jednoho z dostupných webových editorů. V tomto článku si povíme, co takový webový editor dokáže a jaké máte možnosti při jeho výběru. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Na první pohled se používaná zkratka WYSIWYG zdát poněkud matoucí. Je ale poměrně přímočará – skrývá se pod ní totiž anglická věta “What you see is what you get”, což by se do češtiny dalo přeložit jako “To, co vidíte, tak i dostanete”. To znamená, že v tomto editoru upravujete webovou stránku už přímo v takové podobě, v jaké bude přístupná běžným návštěvníkům. V průběhu své práce už rovnou vidíte, jak vypadá výsledek.

Právě tuto vlastnost nejvíce oceňují lidé, kteří se příliš nevyznají v programování nebo v pokročilejší editaci webů, protože snadno vidí, co je třeba udělat.

WYSIWYG editory zpřístupňují tvorbu webu i naprostým začátečníkům. Jsou jednoduché, přehledné a veškerým procesem vás postupně provedou. I z toho důvodu je oceňují hlavně menší podnikatelé, kteří si nemohou dovolit webové stránky od profesionálů, přitom však nemají s programováním žádné zkušenosti.

I pro větší firmy však může být takovýto webový editor velkým přínosem. Poskytuje flexibilitu a řadu pokročilých funkcí. Naopak se mu vyhněte, jestliže potřebujete pracovat s marketingem, SEO a podobně.

Výhod WYSIWYG editoru je hned několik a jsou poměrně zřejmé – jedná se o snadnou a dostupnou cestu, jak vytvořit vlastní web. Nemusíte znát HTML ani kaskádové styly, nemusíte se dlouho učit nějaký nový systém nebo přímo programování. Navíc vám tento způsob tvorby webu ušetří i spoustu peněz.

Naopak nevýhodou je, že můžete být trochu omezeni co se funkcí a pokročilejších editací týče. V některých ohledech bude WYSIWYG editor stačit i profíkům, ale náročnější lidé brzy narazí na jeho limity.

Český editor, který patří k těm nejpopulárnějším.

Pokud jste nikdy neslyšeli o WYSIWYG editorech a přesto si zkoušeli vytvořit vlastní webové stránky, s největší pravděpodobností jste použili Webnode. Jedná se o velice populární volbu, protože jde o český editor, který má tudíž kompletně české rozhraní. K dispozici je spousta šablon, tvorba webu je intuitivní a přehledná. Základní verze je zdarma.

Uživatelé oceňují hlavně velký výběr šablon, responzivnost (optimalizaci pro mobilní telefony), jednoduchost, širokou řadu funkcí a základní verzi zdarma. Menší nevýhodou je, že placené balíčky je nutno koupit minimálně na rok. Webnode udělá radost hlavně méně náročným osobám, které hledají přehledný nástroj.

Odkazhttps://www.webnode.cz/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony100+

VÝHODY

NEVÝHODY

Oblíbený editor, který může velkou část práce udělat za vás. 

Wix je volba populární i v zahraničí. Je zdarma, má obrovský výběr (responzivních) šablon, drag and drop editor, lokalizaci v češtině a zajímavou funkci umělé inteligence, která vám po vyplnění krátkého dotazníku web sama připraví a vytvoří. Hodí se pro výběr téměř jakýchkoliv webových stránek a je dostatečně přehledný i pro začátečníky.

Výhodou Wixu je, že si jej můžete nejdříve nezávazně vyzkoušet v rámci bezplatného tarifu. Dále také velká zpětná vazba uživatelů – po celém světě ho používají miliony lidí. Nejčastěji si uživatelé pochvalují jednoduché ovládání, již zmíněný široký výběr z šablon a pestrou paletu funkcí. Naopak nevýhodou je, že návrhy nejsou responzivní, zobrazení na mobilu tedy musíte více kontrolovat a upravovat.

Odkazhttps://cs.wix.com/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony500+

VÝHODY

NEVÝHODY

Novější a jednoduchý WYSIWYG editor pro pokročilé i nováčky.

Tento nástroj pro vytváření webů pracuje na jednoduchém principu drag&drop – stejně jako známější Wix editor. Tento přístup je asi nejjednodušší možný, webové stránky si tak vytvoří i naprostý amatér. Výhodou editoru Wedos je také to, že byl vytvořen českou společností, tudíž můžete počítat s českou lokalizací. Pro editaci webových stránek jsou předpřipraveny jednotlivé bloky a téměř 100 šablon. Na výběr máte ze tří druhů předplatného – jeden tarif je zcela zdarma, následuje Profi a Premium za 90 a 200 Kč měsíčně.

Wedos neustále roste na popularitě a není divu – uživatelé oceňují velice jednoduché ovládání, možnost editace zdrojového kódu, verzi zdarma a předpřipravené napojení na služby třetích stran. Na druhou stranu by neuškodilo rozšířit databázi šablon.

Odkazhttps://www.wedos.cz/website
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony450+

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Webový editor založený na systému WordPress.

Mioweb je další z řady českých webových editorů a na našem trhu funguje již deset let – za tu dobu proto zvládnul vychytat nejpodstatnější aspekty a nabídnout funkční produkt. Nástroj je to jednoduchý, intuitivní – ačkoliv některé recenze uvádějí, že oproti konkurenci ještě má co zlepšit. Mioweb ocení hlavně ti, kdo to s webem myslí vážně a mají velké plány s marketingem, SEO a META daty.

Mioweb má mnoho výhod – možnost účasti na online kurzech a webinářích, pokročilou práci v rámci marketingu, poměrně jednoduché ovládání a kvalitní zákaznická podpora. Na druhou stranu vás ale jeho užívání vyjde oproti konkurenci velmi draho, a to na 2 000 Kč měsíčně.

Odkazhttps://www.mioweb.cz/
Cena za měsíc od2 000 Kč
Šablony25+

VÝHODY

NEVÝHODY

Webový editor, který vyniká velikostí disku. 

Mozello je na trhu oproti konkurenci poměrně krátce, jeho jméno proto třeba není ještě tolik známo. Určitě si ale pozornost zaslouží, a to hned z několika důvodů. Zaprvé je to jednoduchost celého rozhraní – patří opravdu k nejpřehlednějším nástrojům na trhu. Dobře vychází i cenově – máte možnost vyzkoušet si free verzi, nebo platit za Premium či Premum+ od 169 do 399 Kč měsíčně.

V čem Mozello opravdu vyniká, to je prostor na serveru. V neplacené verzi je to sice jen 0,5 GB, u Premium už se ale dostanete na 50 GB a u Premium+ dokonce na neomezené množství. Další výhodou je podporovaná čeština a velmi kvalitně zpracované SEO. Horší je to s nabídkou šablon, momentálně kolem 50.

Odkazhttps://www.mozello.cz/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony40+

VÝHODY

NEVÝHODY

Tradiční nástroj vhodný hlavně pro ty, kdo mohou editaci věnovat čas.

WordPress patří k těm známějším volbám. Jedná se o kompletní redakční systém, open source software. Bude vhodnější spíše pro osoby, které se už v editaci webů trochu vyznají, případně jsou ochotni tomu věnovat více času. Má k dispozici velké množství šablon i pluginů, je velmi variabilní a ve všech ohledech se vám plně přizpůsobí.

U WordPressu uživatelé nejčastěji oceňují vysokou míru customizace, propracovanou analytiku (marketing a SEO), češtinu a drag&drop ovládání. Horší je to však s podporou – pokud si s něčím nebudete vědět rady, budete se muset obrátit spíše na komunitu uživatelů.

Odkazhttps://wordpress.com/website-builder/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony250+

VÝHODY

NEVÝHODY

Editor ideální pro tvorbu landing pages. 

Pokud hledáte nástroj, který by vám vytvořil efektivní (i efektní) vstupní stránku, pak byste se měli zamyslet právě nad Instapage. K tomu budete mít k dispozici celou řadu funkcí. Prioritou je vytvoření úspěšné landing page a zvýšení konverzí a tím pádem i případného obchodního potenciálu vašich stránek.

Editor pracuje oblíbeným drag&drop způsobem, umožňuje vysokou míru personalizace a velice snadno se používá. Ideální bude hlavně pro firmy či menší podnikatele, kteří potřebují zapracovat na výkonnosti z hlediska marketingu. Služba je však již v základním balíčku placena.

Odkazhttps://instapage.com/
Cena za měsíc od$199
Šablony500+

VÝHODY

NEVÝHODY

Velice jednoduchý nástroj pro méně náročné.

SimpleSite, jak už z názvu vychází, si zakládá hlavně na jednoduchosti. Jde o bezplatný nástroj, který se ovládá velice intuitivně a snadno. S tím související nevýhodou je však poměrně omezené množství funkcí. Pokud tedy potřebujete opravdu jen základní web a nechcete se ztrácet v přemíře pluginů a nástrojů, pak to pro vás může být dobrá volba.

Uživatelé si nejvíce pochvalují jednoduchost celé editoru a jeho rozhraní, připravená a lehce upravitelná rozvržení a šablony a přehledné návody. Na druhou stranu tento editor asi neoslní náročnější uživatele, kteří ze svého webu potřebují “vymáčknout” trochu víc.

Odkazhttps://cs.simplesite.com/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablonyneuvedeno

VÝHODY

NEVÝHODY

Méně známý, a přitom rychlý a vysoce efektivní editor. 

U většiny editorů se setkáme s technikou drag and drop úprav. Site123 se rozhodl jít cestou postranního panelu, což by mělo ještě umocnit hlavní cíl tvůrců tohoto nástroje – efektivitu a rychlost. Je vhodný pro pokročilé i začátečníky, nabízí téměř 200 šablon a nabízí i bezplatnou verzi pro snadné vyzkoušení.

Co si uživatelé vychvalují na tomto produktu nejvíce? Kromě širokého spektra šablon je to především funkční zákaznická podpora, responzivita motivů, jednoduchost a ještě jednou zmiňovaná efektivita. Pokud to však myslíte s uveřejněním webu vážně, počítejte s tím, že budete potřebovat placenou verzi.

Odkazhttps://www.site123.com/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony150+

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý editor ideální pro začátečníky.

Pokud nemáte s editacemi webu vůbec žádné zkušenosti a chcete si být jisti, že to zvládnete, můžete se podívat na Zyro. Proč je editace právě s tímto nástrojem tak jednoduchá? Zyro vás bude držet v rámci konkrétních mantinelů – nezahltí vás náročnými úpravami a matoucími funkcemi. Má méně doplňků, což může náročnějším uživatelům chybět, jiní to ale ocení, protože jim to pomůže v orientaci na stránkách.

Editor ve formě drag and drop ovládání je velmi minimalistický, k dispozici jsou desítky šablon a přehledná mřížka, která vám pomůže s umisťováním jednotlivých oddílů. Nevýhodou jsou však již zmíněné omezené funkce a fakt, že i za nejmenší balíček služeb musíte platit měsíční poplatek.

Odkazhttps://zyro.com/
Cena za měsíc od$2.90
Šablony150+

 

VÝHODY

NEVÝHODY

Méně známý editor za dobrou cenu a s kompletním SEO.

Jimdo možná není až tak často skloňovaný, přesto však patří k seriózním a spolehlivým editorům. Je jednoduchý na ovládání, i když známější konkurence je trochu intuitivnější. Nabízí kolem 40 předpřipravených šablon a jestli na něm něco opravdu oceníte, tak je to kompletní SEO, které vám umožní lépe pracovat s obsahem a zaměřit se na marketing.

Kromě toho jsou mezi nejčastěji skloňovanými výhodami cena (Jimdo můžete využít zcela zdarma, nebo zvolit jednu z rozumně naceněných variant), aktivní zákaznická podpora a spolehlivost. Na druhou stranu stránky nefungují v češtině, ovládání by mohlo být snazší a šablon by mohlo být více.

Odkazhttps://www.jimdo.com/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony35+

VÝHODY

NEVÝHODY

Nástroj ideální pro tvorbu vymazlené landing page. 

Pokud se potřebujete zaměřit na tvorbu vstupní stránky, pak byste neměli minout FastPages. Tvorba s jeho pomocí je jednoduchá, rychlá a efektivní. Hodí se pro začátečníky – spíše než přehršel pokročilejších funkcí volí cestu přehlednosti a funkčního základu.

FastPages Je velmi snadno použitelný, poskytuje řadu šablon a možností výběru pro vytvoření solidní vstupní stránky. Poskytuje také hosting pro vstupní stránku.
Pro nové uživatele by se na začátku hodil chybějící jednoduchý a přehledný návod, chybí napojení na nástroje třetích stran a musí se platit i za nejzákladnější variantu.

Odkazhttps://www.fastpages.io/
Cena za měsíc od$14
Šablony35+

VÝHODY

NEVÝHODY

Velmi oblíbený nástroj i pro naprosté začátečníky.

Weebly patří k velice často doporučovanému a zmiňovanému editoru. Funguje již od roku 2006 a má celou řadu spokojených uživatelů (mluvíme o milionech webů). Proč? Hlavním rozhodujícím faktorem je určitě jednoduchost a intuitivní používání nástrojů. I proto bude ideálním pro naprosté nováčky ve světě editace webů. Naopak zkušeným matadorům mohou chybět některé komplexnější funkce.

Weebly je možné v základu využívat i zdarma, případně pak máte na výběr ze čtyř placených tarifů. Šablony jsou responzivní, ač by jich mohlo být trochu víc (aktuálně kolem 70). Mezi další výhody patří také perfektně zpracované SEO.

Odkazhttps://www.weebly.com/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony40+

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý editor z Česka s dobrou zákaznickou podporou.

Pro český trh jsou eStranky stálicí již od roku 2005. Skrze tento editor lze vytvořit stránky i zdarma, budete mít však poměrně hodně svázané ruce, a tak myslíte-li to s webem vážně, budete potřebovat zvolit předplatné. EStránky mají dobře zpracované SEO, má průvodce s jasnými návody, je v češtině a má dobrou zákaznickou podporu.

Mezi hlavní výhody tohoto editoru patří čeština, jednoduché ovládání a základní plán zdarma. Na druhou stranu se opakují recenze, že šablony jsou velmi omezené a zastaralé a celkově nástroje by zasloužily vylepšení a modernizaci.

Odkazhttps://www.estranky.cz/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony35+

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý nástroj pro tvorbu osobních i firemních stránek.

Zombeek je nástroj ideální i pro nováčky. Jde cestou jednoduchosti a minimalismu. V jeho výběru naleznete jen 7 připravených šablon. Jsou však opravdu kvalitně udělány a jsou plně responzivní. Na výběr máte z verze zdarma a měsíčního předplatného. Celé rozhraní je v češtině, což mnozí uživatelé jistě ocení.

Přestože je Zombeek velmi jednoduchý, není ochuzený i o pokročilejší funkce. Náročnější uživatelé dokonce mohou editovat zdrojový kód, pokud se vyznají v HTML a CSS. Díky oblíbenému ovládání stylem drag and drop si můžete stránky lehce přizpůsobit. Nevýhodou je, že tento editor je velmi slabý z hlediska marketingu.

Odkazhttps://www.zombeek.cz/
Cena za měsíc od0 Kč
Šablony7

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak si vybrat WYSIWYG webový editor

Nejste si jisti, který z široké nabídky webových editorů zvolit? Zkuste se řídit těmito jednoduchými body.

1) Zvolte podle jazyka

Ne každý ovládá angličtinu natolik, aby v ní dokázal pracovat na editaci webu. Naštěstí je na trhu i dost editorů v češtině a právě to pro vás může být rozhodující faktor.


2) Přemýšlejte, jaký typ webu budete tvořit

Chcete si jen pro zábavu vytvořit něco ve stylu osobního blogu? Jste umělec, který chce prezentovat svoje portfolio? Nebo podnikatel či firma a potřebujete již něco trochu složitějšího, eshop a podobně? Každý editor je oblíbený u jiné cílové skupiny, vybírejte tedy podle vašich budoucích plánů.


3) Zaměřte se na počet šablon

Po WYSIWYG editorech většinou sáhne ten, kdo si chce práci co nejvíce usnadnit. V tom hrají velkou roli připravené šablony. Zkuste tedy vybrat své favority mezi editory podle počtu a rozmanitosti šablon.


4) Hlídejte ceny

Většina editorů má alespoň základní funkce zpřístupněné zdarma. Není to ovšem pravidlem. A i ty, které zdarma jsou, mohou v tomto bezplatně přístupném balíčku umožňovat jen naprosto základní editaci. Je proto dobré porovnat editory dle ceny.


5) Chtějte jednoduchost

Editor by vám měl pomáhat, ne vám veškerou tvorbu webu komplikovat. Vybírejte tedy podle toho, jak přehledně na vás celé rozhraní působí, zda je uživatelsky přívětivé, zda má funkční podporu či FAQ.


6) SEO je důležitý pro firmy

Jestliže potřebujete výrazněji pracovat na marketingu, je dobré se zaměřit na to, jak má který editor pokročilé nástroje pro tyto účely. Je dobré na tento parametr myslet i v začátcích, kdy ještě nevíte, jak vážně to s webem myslíte, protože zpětně už se vám nebude chtít editor měnit.

Často kladené otázky

Ne. Tyto editory jsou tu právě proto, aby lidem usnadnily tvorbu jednoduchých webů bez nutnosti hlubších znalostí HTML a podobně. Samozřejmě pro vás bude snadnější web vytvořit, jestliže to s počítačem obecně umíte trochu lépe, ale poradit by si měl víceméně každý.

Záleží na okolnostech. Pro soukromé účely či drobnější podnikatele to je rozhodně skvělá volba. Pokud už máte ale větší nároky, jste větší firma, chcete pracovat s SEO a podobně, pak je lepší klasická cesta a zaplacení profesionála, který ví, co dělá.

Většina editorů má základní balíček funkcí a šablon zpřístupněný zdarma a za peníze vám pak zpřístupní různé pokročilejší nástroje. Je však potřeba si platbu ověřit u každého editoru zvlášť, protože některé jsou zpoplatněné už od začátku.

4.9/5 - (14 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář