Nejlepší 3D programy na modelování (CAD) 2024 - zdarma i placené

3d Programy

Ať už se modelováním živíte a hledáte ten nejvhodnější nástroj pro svou práci nebo patříte k nadšencům, pro které je modelování koníčkem, a sháníte jednodušší program, v němž se můžete zdokonalit, tento článek vám s výběrem pomůže. Zmapovali jsme nejoblíbenější programy na trhu a shrnuli jejich hlavní přednosti i negativa.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

3D programy se hodí pro široké množství účelů a podle toho je tak můžeme rozdělit na několik kategorií:

 •  Film a televize

Bez 3D programů se neobejdou například filmoví tvůrci, a to při modelování postaviček, prostředí, animací či dalších objektů (pro tyto účely slouží například program Maya).  

 • Hry

Podobné typy programů jako u filmové tvorby se používají i při vývoji počítačových her (například program Blender).

 • Architektura

Využití najdou také u architektů, kterým pomáhají s vizualizacemi a celkovými návrhy interiérů a exteriérů. Stejně tak si s nimi ale mohou navrhnout bydlení snů i amatéři (např. AutoCAD, Sketchup).

 • Strojírenství

Obrovsky populární jsou programy u mechaniků, průmyslových designérů a strojařů, kterým pomáhají s návrhem součástek, s výkresy, náčrty i složitějšími konstrukcemi (např. Fusion 360, Inventor, SolidWorks). 

 • Grafika

Své místo mají i u grafických designérů, kterým pomáhají s implementací log, tvorbou produktového designu a dalšími kreativními činnostmi (např. Adobe Dimension).  

 • Rozšířená realita

Řada především kreativních tvůrců využívá 3D programy při vytváření projektů v rozšířené realitě (např. Adobe Aero). 

 • 3D tisk

Hodit se vám tyto programy budou i v případě, že se chystáte tisknout na 3D tiskárně vlastní návrhy (např. OnShape, Fusion 360, Blender). 

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Program s celou řadou funkcí oblíbený u průmyslových designérů

Systém nové generace ideální pro každou dílnu – tak zní hlavní claim programu v českém prostředí. Ale pozor, Fusion 360 toho umí mnohem víc a velké oblibě se těší i mezi studenty, začátečníky i mírně pokročilými modeláři a také mezi 3D tiskaři.

Ale popularita ve strojírenských a průmyslových oborech má samozřejmě svá opodstatnění. Program zvládá přesné návrhy 2D i 3D objektů, náčrty, parametrické modelování, simulace, ovládá téměř jakýkoliv CAD formát a nabízí i spoustu výrobních možností.

Pozitivem je zde i rozsáhlá komunita uživatelů, kteří by vám měli pomoci vyřešit jakýkoliv problém.

Pokud jste startup, student nebo nadšenec, který program nebude využívat pro komerční účely, můžete zažádat o roční licenci zdarma. Pro ostatní je roční licence k dostání zhruba za 10 000 Kč. Vyzkoušet můžete i 30denní trial verzi.

VÝHODY

NEVÝHODY

Špičkový program pro architekty i projektanty

AutoCAD patří k nejoblíbenějším a nejvyužívanějším programům především u architektů, projektantů, konstruktérů či mechaniků a spousta dalších programů se jej snaží napodobit. Nejenže zvládá spoustu funkcí, ale nabízí také specializované sady nástrojů pro různé profese či oblasti (například strojírenské návrhy či návrhy elektroinstalace), což ušetří hromadu času i práce. Pracovat v něm můžete nejen ve webové, ale i mobilní aplikaci.

Abyste zjistili, zda vám bude AutoCAD sedět, je zde k dispozici zkušební verze na 30 dní. Pokud se rozhodnete pro koupi programu, budete však muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, roční verze totiž vyjde na více než 60 tisíc Kč.

VÝHODY

NEVÝHODY

Král mezi programy zdarma s všestranným využitím

Pokud hledáte program na modelování zdarma, jen těžko narazíte na propracovanější a všestrannější variantu, než je Blender. Mnoha svými vlastnostmi se vyrovná placeným konkurentům a je určen pro modelování i sochaření, zvládá simulace i animace, vytvoříte v něm animovaný film, vizualizace i počítačové hry. A v neposlední řadě je oceňovaným programem i při vytváření modelů pro 3D tisk.

Pozitivem je zde i velké množství tutoriálů, které poradí, jak s programem pracovat. Stejně tak je vysoké i množství uživatelů, kteří jsou aktivní na fórech, a i zde najdete cenné rady. Pravdou však je, že pro začátečníky může být orientace v programu trochu složitější.

VÝHODY

NEVÝHODY

Užitečný nástroj pro grafické designéry

Pokud hledáte program, který nebude klást hranice vaší kreativitě, mohl by být Adobe Dimension tím pravým. Pro samotné vytváření objektů tento program určen není, ale z importovaných fotografií a obrázků dokáže vytvořit cokoliv si budete přát. Je skvělý k tvorbě mockupů, vytváření 3D textů, produktovému designu, ilustracím, mixovat můžete 2D a 3D kompozice a mnoho dalšího.

Program nepředpokládá, že jste v oblasti 3D modelování profesionály, a snadno se s ním sžijí i začátečníci.

Jedná se o program placený, jehož užívání vás vyjde na 24,19 € měsíčně jako součást služby Creative Cloud. Vyzkoušet můžete i zkušební verzi zdarma.

VÝHODY

NEVÝHODY

Populární nástroj pro strojírenské designování

Navrhování, dokumentace, simulace i vizualizace především v oblasti průmyslu jsou hlavními doménami programu Inventor. Parametrické modelování, tvorba výkresů, modelování sestav i jejich animace a vyhodnocení pohybů, to vše tento program bez problémů zvládá, stejně jako kooperaci s dalšími CAD programy.

Často bývá srovnáván s programem SolidWorks, který má podobné zaměření. Každý z nich nabízí pár odlišných funkcí navíc, ale jedna z hlavních výhod Inventoru spočívá v tom, že funguje i na MacBoocích. Využitelnější je také Inventor i u architektů. Na druhou stranu někteří uvádějí, že jej nepoužívá tolik lidí, a může tak být těžší získat rady od ostatních uživatelů.

Co se týče ceny, roční komerční licence vás vyjde na zhruba 77 tisíc korun. Pokud jste student, můžete získat až roční bezplatný přístup, pro ostatní je tu alespoň třicetidenní zkušební doba.

VÝHODY

NEVÝHODY

Profesionální program pro ztvárnění postav i pohybu

Program Maya je v oblasti modelování jedním z top produktů. Svědčit o tom může i fakt, že jej využili například tvůrci seriálu Stranger Things. Vyniká především při vytváření postav, dokáže je rozpohybovat a silný je i při simulacích realistických efektů – voda, oheň nebo třeba písečná bouře pro něj není problémem. Množství funkcí je zde skutečně ohromující. Maya je tak programem hodícím se pro profesionály nebo pro ty, kteří chtějí v tomto oboru skutečně vyniknout. Pro začátečníky však určený není a zorientovat se v tom, co nabízí, by pro ně bylo zbytečně složité.

Ostatně, začátečníky by nejspíš odradila i samotná cena, která zkrátka odpovídá špičkovému programu. Cena se pohybuje okolo 60 tisíc Kč ročně, potěší však alespoň třicetidenní bezplatná zkušební verze.

VÝHODY

NEVÝHODY

Machr v oblasti strojírenství a průmyslu

Dalším profi programem oblíbeným ve strojírenství a průmyslu, který si poradí i s náročnými úkoly, je SolidWorks. Zvládá objemové i plošné modelování, nezalekne se složitějších sestav a umí i automaticky generovat výrobní výkresy. Svými funkcemi je v mnohém podobný programu Inventor, avšak u SolidWorks si uživatelé chválí daleko příjemnější uživatelské prostředí a snadnější práci v programu.

Pokud se budete rozhodovat mezi těmito dvěma konkurenty, může hrát roli například fakt, že SolidWorks není určen pro MacBooky a také nenabízí studentskou licenci zdarma (pro ně má však alespoň cenově zvýhodněnou verzi). Dohledat údaje o ceně není navíc u SolidWorks nic snadného, avšak roční komerční licence by se měla pohybovat okolo 1,295 $.

VÝHODY

NEVÝHODY

Modelování pro průmysl a strojírenství & zajímavý nástroj pro 3D tisk

Mezi uživateli od začátečníků po pokročilé se těší velké oblíbenosti program OnShape, který podle některých bude brzy konkurovat například programu SolidWorks. Chválí si především jednoduchost používání, intuitivní ovládání, rychlou práci či fungování na všech možných typech zařízení. Tento program běží v prohlížeči, takže není třeba nic instalovat a stahovat. Umožňuje také více lidem pracovat na jednom projektu. Nabízí příjemnou práci se sestavami, kreslení výkresů a náčrtů, což jej dělá populárním v průmyslovém odvětví, ale díky modelování pokročilých 3D modelů a možnosti exportu do formátů pro 3D tisk je oblíbený i u těchto nadšenců.

Jeho cena se pohybuje v závislosti na licenci od 1500 do 2100 $ za rok. Někteří uživatelé by však ocenili zajímavější funkce a dosavadní nabídka se jim zdá spíše základní.

VÝHODY

NEVÝHODY

Vytvářejte projekty v rozšířené realitě

Unikátním nástrojem pro vytváření rozšířené reality, a to dokonce v mobilním zařízení a zdarma, je Adobe Aero. K práci v programu nemusíte být žádným odborníkem, koncipován je tak, aby jej mohl využít každý nadšený tvůrce. Snadno v něm rozpohybujete sochy, upravíte scénu podle svých představ, kombinujete 2D a 3D obrázky a vše můžete ihned sdílet na sociálních sítích nebo z výtvoru vytvořit oblíbený gif. Populárním se stal program také u řady umělců a grafických designérů, a to i díky snadné spolupráci s dalšími Adobe programy.

Potěší však zatím jen majitele iPhonů (a to jen ty s novějšími modely), na Androidech zatím nefunguje. K dispozici je však už i beta verze pro počítače. Mobilní aplikace má taky například kvůli sekání a padání horší hodnocení uživatelů.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchý program pro stavby a interiéry s verzí zdarma

Chcete si pro představu navrhnout váš vysněný dům nebo vyzkoušet různé varianty přestavby kuchyně? S programem SketchUp to zvládnete i bez předchozích zkušeností s modelováním a navíc také zdarma. Placená verze PRO pak uspokojí i zkušenější designéry a architekty.

Rozhraní programu je velmi jednoduché a intuitivní a nemusíte se tak bát, že byste strávili hodiny studováním návodů. Díky Warehouse, galerii různých objektů od dalších uživatelů, které můžete použít pro své projekty, pak bude práce ještě příjemnější. Co se ale týče skutečně pokročilých úprav modelů (například zakřivené plochy a podobně), najdou se propracovanější programy.

SketchUp existuje ve Free verzi zcela zdarma a také ve variantě PRO, která vás vyjde na zhruba 9 200 Kč ročně (při nákupu na více let je cena výhodnější). Tuto verzi si můžete vyzkoušet na 30 dní zdarma.

VÝHODY

NEVÝHODY

Tvořte (nejen) mechanické výkresy zdarma

FreeCAD je skvělý parametrický program, který je považován za jednu ze zajímavých alternativ k AutoCADU s tím rozdílem, že je kompletně zdarma. Umožňuje vytvářet objekty podle daných parametrů, jejich úpravu, tvořit můžete ve 2D i 3D a měnit náhledy podle potřeby. Určen je především pro tvorbu výkresů nebo architektonických návrhů. Oblíbený je především u začátečníků, nadšenců, ale i učitelů či studentů. Uživatelé si chválí jeho jednoduchost a někteří zmiňují, že je užitečný jako nástroj, jak se naučit v CAD programech pracovat.

Vzhledem k tomu, že se jedná o bezplatný program, nedá se očekávat takové množství funkcí, které nabízejí programy za desítky tisíc korun. Někteří také uvádějí, že uživatelské rozhraní by mohlo být přehlednější a propracovanější.

VÝHODY

NEVÝHODY

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalíme ty nejčastější otázky na téma 3D programů pro modelování (CAD).

U některých profi programů se skutečně bez výkonného počítače neobejdete, ale existují i programy běžící jen v prohlížečích, další jsou pak určené i pro jiná zařízení a fungují například na chytrých telefonech.

Pokud s modelováním ve 3D začínáte, nejspíš pro vás bude nejvhodnější začít s některým programem zdarma, případně si vyzkoušet trial verze placených programů. Za vyzkoušení rozhodně stojí například SketchUp nebo FreeCAD, pokud se chcete později naučit i s propracovanějšími programy.

Pokud hledáte profi nástroj, prakticky s žádným z námi recenzovaných placených programů neuděláte chybu. Vybírat však musíte především podle primárního účelu. Oblíbeným a do značné míry univerzálním programem je AutoCAD, v oblasti animací a efektů je téměř nedostižná Maya, SolidWorks a Inventor zase bodují u inženýrů a strojařů.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

1 komentář u „Nejlepší 3D programy na modelování (CAD) 2024 – zdarma i placené“

 1. Dobrý den ,
  Já spíš hledám nějaký jednoduchý 3D program zdarma pro modelaci pouzder elektronických součástek ,které by šlo vložit do KiCadu .

  Odpovědět

Napsat komentář

4.6/5 - (16 votes)