3 způsoby, jak získat Adobe Illustrator zdarma a legálně v roce 2024

Illustrator Zdarma

Tvorba grafiky v digitálu působí snadno, dokud s ní nezačnete. Když si chcete namalovat logo, navrhnout pěknou infografiku nebo jen doprovodit ilustraci hezkým obrázkem, je potřeba trochu umu. Naštěstí existují skvělé programy, které vám práci výrazně usnadní. Jedním takovým je oblíbený Adobe Illustrator. Věděli jste, že ho můžete dokonce získat zcela zdarma? Přečtěte si, jak na to.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

1) Využijte 7denní trial verzi Adobe Illustrator zdarma

Adobe vyhovělo přání těch uživatelů, kteří si chtějí nejprve osahat nástroj, který si později koupí. Můžete si ho tedy bez jakýchkoliv závazků stáhnout na 7 dní. To je dostatečná doba pro to, abyste si ho vyzkoušeli po všech stránkách. Pokud navíc sháníte nástroj na jednorázovou tvorbu, je to ta nejlepší volba. Jak tedy postupovat?

 1. Otevřete webové stránky Adobe.cz a najděte Adobe Illustrator v sekci Kreativita a Design.
 2. Zvolte tlačítko “Bezplatná zkušební verze.”
 3. Následuje stránka, na které si zvolíte, zda si chcete vyzkoušet pouze program Illustrator, nebo celý Creative Cloud (celý balík aplikací včetně např. Photoshopu pro úpravu fotek nebo Premiere Pro ke střihu videa).
 4. Zvolte si Adobe Illustrator (nebo celý Creative Cloud, postup je v takovém případě stejný). Klikněte na “vyzkoušet.”
 5. Zadejte svůj e-mail. Pokud již účet u Adobe máte, zadejte e-mail, který se k tomu účtu pojí. Nemáte-li žádný, zadejte svůj e-mail a Adobe vám účet vytvoří.
 6. Pokud nechcete od Adobe dostávat e-maily, zaškrtněte políčko “Nekontaktujte mě pomocí e-mailu.”
 7. Dále vás systém vyzve k zadání údajů z vaší platební karty. Nemusíte se bát, v průběhu zkušební doby vám žádné peníze nestrhne. Nastavte si do kalendáře připomenutí, abyste stihli členství včas zrušit.
 8. Pokud jste novým uživatelem, vyzve vás Adobe v následujícím kroku k zadání hesla k nově vytvořenému účtu.
 9. Následně si program stáhnete a nainstalujete podle pokynů na obrazovce.

2) Stáhněte si bezplatnou aplikaci Adobe Fresco

Pokud vám stačí tvořit na svém mobilu nebo tabletu, tak si můžete stáhnout aplikaci Adobe Fresco a používat ji po celou dobu zcela zdarma. Placená verze je také výrazně levnější než Adobe Illustrator a nabízí až 30denní zkušební verzi. Výhodou Adobe Fresco je velmi snadné ovládání. Kresby a grafiky vytvoříte na dotykovém displeji rychle a intuitivně. Pokud tedy netrváte na vektorové grafice, určitě stojí Adobe Fresco za vyzkoušení.

3) Využijte některou z bezplatných alternativ

Pokud vám nevyhovuje Adobe Fresco a sedmidenní lhůta vám nestačí, možná se nemusíte fixovat na Adobe Illustrator a můžete zvolit jiný nástroj. Na internetu totiž najdete spoustu dalších grafických softwarů. Některé jsou zcela zdarma, jiné mají free i placené verze. A často vám může právě ta bezplatná verze Adobe Illustrator dobře nahradit. Při výběru záleží hlavně na tom, k čemu chcete program používat. Hodně se totiž od sebe liší.

Inkscape je stejně jako Adobe Illustrator vektorový editor. Znamená to, že k tvorbě obrazu používá geometrické tvary. Tak se nabízí mnohem širší paleta využití výsledné grafiky. Inkscape je opravdový poklad mezi grafickými aplikacemi. Je totiž zcela zdarma a klade jen minimální požadavky na hardware. Nabízí mnoho pokročilých funkcí a snadno se ovládá. Ve srovnání s Adobe Illustrator ale pokročilý grafik poměrně brzy narazí na strop jeho možností. Začátečník nebo občasný uživatel si s ním ale velmi dobře vystačí.

Canva je příkladem rastrového grafického editoru. To znamená, že pracuje s pixely, které potom uspořádá do mřížky. Je tedy méně variabilní a výsledná grafika zabere víc místa na disku. Na druhé straně je to nejlepší nástroj pro úpravu už hotových obrázků a hlavně fotografií. Canva se pro vás hodí tehdy, když plánujete často upravovat již hotové grafiky a pracujete s fotkami. Také pokud dáváte přednost jednoduchosti před množstvím pokročilých nástrojů. Je to bezkonkurenčně nejlepší nástroj pro uživatele sociálních sítí. Práci s grafikou vám navíc ulehčí širokou databází šablon a prvků, které můžete do svých obrázků doplnit. Jejich množství je sice v bezplatné verzi omezené, ale bohatě dostačí. V Canvě můžete pracovat bud v mobilu v aplikaci, nebo online ve webovém prohlížeči. Všechny návrhy tak máte neustále k dispozici v cloudovém úložišti z jakéhokoliv zařízení.

Vectr je program, který vsadil na jednoduchost. Snadno ho zvládne ovládat každý. Můžete pracovat v desktopové aplikaci nebo v online editoru. Všechny návrhy máte neustále uložené a vše se navzájem synchronizuje. Můžete dokonce pracovat v týmu. Vectr je zcela zdarma a výrobci uvádí, že zdarma také vždy bude. Daní za snadné ovládání a jednoduchost je potom absence pokročilejších prvků, které mohou chybět profesionálům a pokročilejším uživatelům

Gimp představuje bezplatnou konkurenci slavnému Photoshopu. Kromě úpravy fotek v něm ale můžete vytvářet samostatnou grafiku. Nabízí ve všech směrech bezbřehé možnosti. Jelikož se jedná o opensourcový software, uživatelé ho ladí za pochodu a přidávají k němu nové prvky. Zkušený ilustrátor tak v něm najde ohromnou studnici prvků, které může jeho fantazie využít. Právě to je ovšem jeho největší slabina. Ovládání není vůbec intuitivní a vše může působit poměrně zmatečně. Gimp ale je a vždy bude zdarma.

Photopea je program od českého vývojáře, který funguje zdarma online. Můžete v něm upravovat fotky i vytvářet samostatnou grafiku. Využijí ho jak začátečníci, tak pokročilí uživatelé nebo profesionální grafici. Běží poměrně svižně, zpomaluje se jen při provádění náročnějších operací. Nevýhodou je, že pokud nemáte zkušenosti s prací v grafických editorech, může být poměrně složité se v něm zorientovat. Výhodu mají uživatelé, kteří jsou seznámeni s programem Adobe Photoshop, protože se mu velmi podobá.

Recenze Adobe Illustrator

Adobe Illustrator je tzv. vektorový editor. Můžete s ním tedy vytvořit naprosto cokoliv. Výhodou vektorových editorů je kromě variability také to, že ať vytvoříte obrázek v jakémkoliv rozlišení, vždy bude perfektně ostrý. Výsledné grafiky navíc nebudou tak velké, takže nezaberou tolik místa jako obrázky z rastrového editoru. Adobe Illustrator je vhodný pro začátečníky i pokročilé uživatele. Začátečníkovi může chvíli trvat, než se rozkouká. Ale sama společnost Adobe nabízí velké množství tutoriálů a manuálů. Profíkovi ovšem nebude nic podstatného chybět. Můžete s ním uživatelsky růst, hned tak ho nepřerostete. 

Adobe Illustrator nabízí všechny možnosti v oblasti barev i tvarů. Obsahuje také veškeré nástroje pro tvorbu loga nebo ikon. Program funguje online i offline a všechny návrhy se synchronizují v cloudu. Placenou verzi si můžete pořídit samostatně ve formě předplatného nebo jako součást balíku Creative Cloud. V takovém případě za lepší cenu dostanete všechny kreativní nástroje, kromě tohoto například Adobe Premiere Pro pro úpravu videa nebo Adobe Photoshop pro úpravu fotek.

Rizika pirátské verze Adobe Illustrator

Možná jste narazili na nabídku Adobe Illustrator zcela zdarma a napořád. Nevěřte tomu. Pokud sám výrobce na svých stránkách verzi zdarma nenabízí, jsou podobné nabídky podvod. Co všechno vám hrozí, když podlehnete pokušení a stáhnete si nelegální software?

 • Malware do vašeho počítače

S pirátským obsahem si do počítače můžete stáhnout různé viry, spyware nebo malware. Hrozí ztráta dat nebo dokonce jejich zneužití. Kromě samotného vlastního počítače tak také může někdo získat přístup k vašemu bankovnímu účtu, či databázi kontaktů, kterým vaším jménem bude rozesílat škodlivý obsah. Seriózní provozovatelé webových stránek kontrolují svůj obsah před malwarem. Takoví ale nebudou nabízet nic nelegálního. 

 • Pohybujete se na nebezpečných stránkách

Když někdo nabízí nelegální obsah, tak to dělá z nějakého důvodu. Najdou se takoví, kteří sdílí pirátský obsah bez nároku na odměnu a z dobré vůle, ale můžete narazit na podvodníka. Na takových podvodných stránkách se virus či malware může skrývat za každým kliknutím. 

 • Software nebude aktuální

Když stahujete pirátský obsah, nemůžete se spolehnout na žádné služby, které nabízí výrobce produktu. Pokud tak produkt obsahuje chybu nebo nějaké omezení funkčnosti, nečekejte update, který program vyladí. Hlavně nové softwary a mladé verze programů obsahují často velké množství bugů, které jejich výrobci postupně odstraňují pomocí aktualizací. Ty ale s nelegálním softwarem využít nemůžete.

 • Pohybujete se na hraně zákona

Stahovat pirátský obsah není tak úplně nelegální. Ale pokud už jeho prostřednictvím dosáhnete jakéhokoliv zisku, tak jste hranu zákona překročili. Pokud navíc získáváte nelegální software skrze torrenty, tak zákon porušujete každopádně. Protože v takovém případě každý uživatel zároveň stahuje a sdílí. A sdílení nelegálního softwaru už trestné je. V každém případě se ale na nezákonné činnosti podílíte.

Často kladené otázky

V následujících bodech ještě upřesníme několik nejčastějších otázek, které padají na téma Adobe Illustrator.

Po sedmi dnech obdržíte od Adobe upozornění a můžete si zvolit, zda členství zrušíte, nebo za poplatek prodloužíte. Raději si ale nastavte připomenutí pro případ, že by třeba e-mail od Adobe skončil ve spamu a vy byste zapomněli.

Videa

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (102 votes)