SROVNÁNÍ: 8+ nejlepších VPN zdarma – recenze, jak vybrat


Výběr redakce

Globální VPN s bezpečným sídlem ve Švýcarsku


Doba zdarma: Neomezeně

 


Oblíbená volba

Přes 6 500 serverů s možností vyzkoušení zdarma 


Doba zdarma (záruka vrácení peněz): 45 dní


Nadstandardní míra zabezpečení

Velice dobrý pomocník pro odblokování streamovacích služeb

Doba zdarma (záruka vrácení peněz): 30 dní


Další na zvážení

Bezplatná verze nebo placený plán se zárukou vrácení peněz


Doba zdarma: Neomezeně

 
Vpn Zdarma

Internet v dnešní době již není zdaleka tak jednoduchým a bezpečným místem, jakým byl dřív. Je plný reklam, sledování pohybu a dalších, hackerských útoků nebo státních restrikcí. VPN, které bylo dříve záležitostí vyhrazenou pro technické nadšence, se tak stává doplňkem, jenž se hodí všem uživatelům internetu. Co je to vlastně VPN a jaké jsou možnosti při jeho výběru?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

VPN je zkratka pro virtual private network, česky virtuální privátní síť. Jak už název napovídá, slouží VPN k ochraně soukromí při prohlížení internetu, a to skrytím vaší IP adresy, díky čemuž není možné zjistit vaši lokaci ani provoz.

VPN má pro uživatele spoustu výhod, jako všechny technologie má ale také nevýhody. Jaké tedy jsou výhody a nevýhody VPN?

Výhody:

  • Ochrana soukromí: VPN sníží počet informací, které o vás může získat poskytovatel připojení. Kromě ochrany osobních údajů během používání internetu doma se hodí také pro bezpečné prohlížení při připojení na veřejných Wi-Fi sítích.
  • Mixování provozu: Další bod ochrany soukromí.
    Obejití blokace obsahu dle země: Spousta internetového obsahu a služeb má v různých zemích rozdílný přístup a obsah (např. Netflix), někdy je přímo blokovaná. Díky VPN se dostanete ke všemu.
  • Obejití cenzury: Podobné jako v předchozím případě. Některé země blokují určitý typ obsahu a tak je VPN jedinou cestou, jak se k němu dostat.
  • Ochrana proti hackerům: Tím, že není tak jednoduché se dostat k vašim údajům, je také složitější váš počítač napadnout.
  • Bezpečné volání přes internet: Volání přes tzv. VoIP (Voice over Internet Protocol) lze velice snadno odposlouchávat, vůči čemuž vás ochrání VPN.

Nevýhody:

  • Snížení rychlosti: Je relativně zanedbatelné, obvykle se jedná o pokles pouze 5 až 10 %. V některých případech (například při celkově pomalejším připojení), může být ale citelné.
  • Horší latence: To, jak moc se latence zhorší je přímo úměrné vzdálenosti VPN serveru. I ten nejbližší vám však zvýší latenci o několik desítek milisekund. Pro běžné prohlížení webu neznatelné, při hraní akčních online her zásadní.
  • Cena: VPN pro základní ochranu je možné mít zdarma, za lepší funkčnost, vyšší ochranu a lepší služby je nutné vzít placené verze.

Pro opravdu funkční VPN, které je užitečné, je důležitá špičková úroveň zabezpečení jeho serverů, velice rychlé připojení, servery po celém světě, zákaznická podpora, cena v neposlední řadě příjemné uživatelské prostředí.

Globální VPN s bezpečným sídlem ve Švýcarsku 

ProtonVPN je dílem firmy Proton Technologies, která je tvůrcem služby ProtonMail, jež je největší službou pro šifrování e-mailů. Stejně jako e-mail, tak i VPN vynikají svými technologiemi v zabezpečení.

Mezi hlavní výhody patří používání protokolu OpenVPN, který sice není nejlevnější, zato je bezpečnější. Dále je to vlastní technologie Secure Code, jenž údaje pošle nejdříve na několik různých serverů a teprve poté je vypustí ze sítě Proton. Důležitý je přitom fakt, že se jedná o servery umístěné v místech, které mají přísné a silné zákony na ochranu soukromí. Navíc sídlí ve Švýcarsku, takže se jí netýkají regulace USA ani EU. K sídlu ještě jeden, pro bezpečnost důležitý fakt – je umístěné v bývalých armádních bunkrech hluboko pod Alpami.

Ve verzi zdarma dostanete možnost 1 připojení přes 127 serverů ve třech zemích a střední rychlost připojení. Placené verze jsou tři a je možné přes ně připojit až 10 zařízení přes 1 600 serverů v 63 zemích.

Bezplatná verzeANO
Záruka vrácení peněz30 dní
ZeměŠvýcarsko
ŠifrováníAES-256 bit

Orientační cena: od 0 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Přes 6 500 serverů s možností vyzkoušení zdarma 

CyberGhost potěší ty, kteří preferují VPN v češtině, nepotěší však ty, které chtějí dlouhodobé VPN zdarma. Zdarma je totiž pouze vyzkoušení na 24 hodin, dále je nutné zvolit některý z placených plánů. Na druhou stranu je nutné dodat, že placené balíčky začínají již od 2,29 USD/měsíc, za což dostanete ochranu až na 7 zařízeních a více než 8 000 VPN serverů po celém světě – a čím více je serverů, tím lepší je ochrana.

VPN CyberGhost funguje na všech operačních systémech, nabízí optimalizaci výkonu pro přístup k Netflixu, BBC apod. v různých zemích, má srozumitelné uživatelské prostředí a nonstop zákaznickou podporu. Pro fungování potřebuje CyberGhost e-mailovou adresu, další údaje nesbírá. Bezpečnost zajišťuje šifrování SSL protokolem a zabezpečení OpenVPN.

Bezplatná verzeNE
Záruka vrácení peněz45 dní
ZeměRumunsko
ŠifrováníSSL

Orientační cena: od 2,29 USD/měsíc

VÝHODY

NEVÝHODY

Velice dobrý pomocník pro odblokování streamovacích služeb

NordVPN si v nezávislých hodnoceních získává pověst jedné z nejlepších služeb pro streamování, patří i jedny z mála VPN, které fungují v Číně (najdou se ale i recenze uvádějící, že v Číně nefungoval). Co je však ještě důležitější je jeho bezpečnost, která je mnohými označována jako neprolomitelná. Kromě sídla v Panamě, díky kterému nemá společnost povinnost shromažďovat žádná uživatelská data, se na ní podílí především několik různých špičkových technologií zajišťujících nejvyšší úroveň ochrany, což potvrdila i řada nezávislých testů. Nejhlavnějším z nich je šifrování AES s 256-bitovými klíči kombinované s funkcí Perfect Forward Secrecy, která při každé relaci změní šifrovací klíč.

Co nepotěší je absence plánu zdarma, není zde ani možnost vyzkoušení zdarma. Jedinou cestou, jak vyzkoušet NordVPN zdarma, je tak využití záruky vrácení peněz v délce 30 dní.

Bezplatná verzeNE
Záruka vrácení peněz30 dní
ZeměPanama
ŠifrováníAES-256 bit

Orientační cena: od 3,29 USD/měsíc

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezplatná verze nebo placený plán se zárukou vrácení peněz

Hotspot Shield je, i přes své sídlo v USA, hodnocena jako jedna z nejlepších firem pro skrývání osobních údajů. Kromě špičkových zabezpečovacích prvků typu šifrování AES-256 bit a připojení OpenVPN má i ochranu proti škodlivému malware a dokáže komprimovat data, čímž zvyšuje rychlost jejich přenosu.

Stačí-li vám základní ochrana, je možné využít balíček služeb zdarma, který je na neomezeně dlouhou dobu. Co je však omezené jsou služby a výkon, které nabízí. Přenos dat je omezený na 500 MB denně, rychlost je maximálně 2 Mbps, nepodporuje Linux nebo Smart TV, neupozorní vás na podezřelé stránky, nemá optimalizaci na streamovací služby, nemůžete si vybrat, přes který server se připojíte a nemá funkci Internet kill switch, která vás automaticky odpojí od internetu v případě, že VPN náhle spadne – všechny tyto funkce najdete v placených balíčcích, které začínají od 7,99 USD/měsíc.

Bezplatná verzeANO
Záruka vrácení peněz45 dní
ZeměUSA
ŠifrováníAES-256 bit

Orientační cena: od 0 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezpečnost prokázaná nezávislými testy

ExpressVPN patří v recenzích uživatelů k nejdoporučovanějším a nejlépe hodnoceným poskytovatelům VPN. Ostatně její spolehlivost potvrzují také testy agentur, jež se zabývají bezpečností internetových služeb – a těmito testy neprojde zdaleka každý poskytovatel VPN.

Mezi největší benefity patří šifrování AES-256 bit, jež pro jeho bezpečnost a nemožnost prolomení používají i vlády a armády, nebo možnost vybrat si ze 4 různých protokolů. Dále funguje i v zemích, kde jiné VPN nelze použít, automaticky vás odpojí od internetu při výpadku VPN, umožní vyjmout některé stránky z VPN a podporuje sdílení přes P2P. Potěší i fakt, že vzhledem k sídlu na Panenských ostrovech nemusí uchovávat žádná vaše data – a také to nedělá.

A nevýhody? ExpressVPN není zdarma, navíc patří k těm dražším službám. Jediná možnost, jak ho zdarma vyzkoušet, je využití záruky na vrácení peněz.

Bezplatná verzeNE
Záruka vrácení peněz30 dní
ZeměPanenské ostrovy
ŠifrováníAES-256 bit

Orientační cena: od 12,95 USD/měsíc

VÝHODY

NEVÝHODY

Bezplatný plán s uspokojivými parametry a levné placené plány

Tunnel Bear nabízí podobně jako ostatní služby vysoce bezpečné šifrování AES-256 bit, spolehlivé bezpečnostní protokoly OpenVPN, IKEv2 a IPSec a funkce Vigilant Bear a Ghost Bear. Vigilant Bear je v podstatě kill switch, tzn. funkce, která vás odpojí od internetu v případě výpadku VPN, Ghost Bear je dvojitá VPN, což zajišťuje lepší úroveň ochrany dat.

Tunnel Bear je menší společností a její nabídka počtu zemí je omezenější. Nenabízí ani žádnou záruku vrácení peněz v případě nespokojenosti, vyzkoušet ale můžete bezplatnou zkušební verzi zdarma na 1 měsíc.

Bezplatná verzeANO (1 měsíc)
Záruka vrácení penězNE
ZeměKanada
ŠifrováníAES-256 bit

Orientační cena: od 0 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Prémiová VPN střední úrovně s placeným i neplaceným plánem

Hide.me, sídlící na malajsijském ostrově Labuan, nabízí špičkové zabezpečení AES-256, protokoly OpenVPN, IKEv2, SoftEther a SSTP a – co je velice potěšující – nejnovější protokol WireGuard. V nabídce jsou dva plány, bezplatný a placený.

Placený plán je možné mít při roční platbě již od 2,59 USD/měsíc. O své peníze se bát nemusíte, záruka na vrácení peněz je 30 dní. Placený plán umožňuje připojit až 10 zařízení, nemá žádný limit na přenos dat a nabízí přístup přes 2 000 serverů v 75 zemích a podporuje streamovací služby. Bezplatný plán umožňuje připojit 1 zařízení, má 1 lokalitu a limit na měsíční přenos dat ve výši 10 GB.

Bezplatná verzeANO
Záruka vrácení peněz30 dní
ZeměMalajsie
ŠifrováníAES-256 bit

Orientační cena: od 0 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Největší poskytovatel antiviru zdarma

Avira patří do skupiny Norton a je jedním z největších poskytovatelů bezplatného antiviru – a v této oblasti ji nelze nic vytknout. Avira Phantom VPN je tedy v tomto případě doplňkovou službou, a to i ve verzi zdarma, což některé jiné antiviry zdarma nenabízejí. Nutné je ale dodat, že v neplacené verzi můžete přes VPN přenést pouze 500 MB za měsíc, což je velice málo. Pokud je tedy vaší prioritou VPN, nikoli antivir, je pro vás lepší zvolit službu, která se na VPN specializuje a nabízí plnohodnotné řešení za minimální poplatky (vzhledem k výkonu a v porovnání s cenou prémiového balíčku Avira).

Bezplatná verzeANO
Záruka vrácení peněz60 dní
ZeměUSA
ŠifrováníAES-256 bit

Orientační cena: od 0 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat VPN

Na VPN není nic složitého. Stačí stáhnout příslušný program, nainstalovat a pak už můžete bezpečně a anonymně surfovat internetem. A podle čeho VPN vybrat?

1) Počet zařízení, které chcete připojit

Balíčky VPN zdarma obvykle umožňují připojit pouze jedno zařízení. Budete-li chtít připojit zařízení více (počítač, notebook, mobil), bude nejspíše nutné přistoupit k placené verzi.


2) Sídlo poskytovatele

VPN zajišťuje anonymitu, stále se však musí řídit zákony země, kde má poskytovatel sídlo. To může znamenat například povinnost sdílení určitých údajů s vládou. Chcete-li tedy absolutní soukromí, hledejte VPN se sídlem v zemích, které jejím provozovatelům nedávají zákonem povinnost shromažďovat a sdílet data.


3) Bezpečné šifrování

Pokud má být VPN bezpečné, musí být dobře zabezpečené. Nejlepší technologií je šifrování šifrování AES s 256-bitovými klíči, které je nemožné prolomit. Další dodatečnou ochranou jsou programy, které mění šifrovací klíč při každém přihlášení.


4) Optimalizace pro streamovací služby

Připojit se na Netflix či jiné streamovací služby v zahraničí a moci tak shlédnout jejich obsah, je jedním z nejčastějších důvodů pro pořízení VPN. Ne každé (zejména ta bezplatná) VPN ale streamovací služby poskytuje.


5) Připojení na SmartTV

Stejně jako výše uvedené streamování je na tom také připojení chytré televize. Ne každé VPN ho podporuje, někdy nenajdete SmartTV ani v placených verzích.


6) Placené versus neplacené VPN

S neplaceným VPN můžete ušetřit, budete ale limitování v množství přenesených dat, jejich rychlosti a dalších funkcích, které se starají o zvýšení bezpečnosti.

Často kladené otázky

VPN je legální ve většině zemí světa, není však legální pro využívání nelegální činnosti. Existují však výjimky a některé země považují VPN za nelegální, například Čína, Írák nebo Rusko. Před cestou do zahraničí se tak vždy předem informujte na aktuální stav v dané zemi.

VPN poskytuje bezpečné připojení, vaše data však proudí přes toho, kdo VPN provozuje. Bezpečnost VPN je tak přímo úměrná jejímu poskytovateli a jeho technickému vybavení, sídle a zásadách o ochraně osobních údajů.

VPN zdarma je pro základní funkce a ochranu dostatečná. Pokud však chcete zabezpečit více zařízení, mít rychlejší provoz nebo další funkce, placená VPN vám dá více možností.

VPN je velice šikovný nástroj, sám o sobě však nestačí. Nejlépe funguje dohromady s weby zabezpečenými přes HTTPS, což je důležité třeba při platbách kartou. I při používání VPN byste měli dbát na základní bezpečnostní pravidla pro používání internetu.

Pokles výkonu baterie záleží na konkrétním zařízení, obecně vám však VPN může vzít 5 – 15 % z celkové kapacity.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)