TOP 9: Nejlepší programy na tvorbu animací 2024 – recenze (zdarma i placené)

Shrnutí: Při výběru programu na animace se rozhodujte podle požadovaného výsledku a také svých zkušeností. Nepotřebujete drahý program, pokud si chcete zkusit vytvořit nárazově jednu dvě animace. Navíc budou promakané programy pro začátečníka svou nabídkou funkcí trochu složitější na pochopení. Pokud to ale myslíte vážně, byla by škoda se nechat při práci limitovat omezenými možnostmi programů zdarma. Zde jsou výsledky mého průzkumu:

  • Jako Výběr redakce jsem označil Adobe Character Animator díky nepřekonatelnosti v tvorbě animací v reálném čase.
  • Jednodušší program pro začátečníky, to je Animaker.
  • Hlavně pro firemní účely se skvěle hodí Vyond.
  • Adobe Animate nabízí obrovské možnosti a bude bavit i profíky. 

A o čem píšu dál? Podívám se i na řadu dalších super programů a přidám užitečné tipy k výběru toho nejlepšího. 


Výběr redakce

Kdy vybrat Adobe Character Animator?

Pokud hledáte program na vytváření animací v reálném čase a nevadí vám si trochu připlatit, zkuste Adobe Character Animator.


I pro začátečníky

Kdy vybrat Animaker?

Pokud nejste profík a chcete si spíše nárazově vytvořit jednoduchou animaci i se statusem naprostého nováčka, potřebujete Animaker. 


Oblíbená volba

Kdy vybrat Vyond?

Jestliže hledáte možnost, jak vytvářet videa pro firemní účely, zkuste Vyond. 


Profi progam

Kdy vybrat Adobe Animate?

Pokud oceníte obrovské množství funkcí, chcete profi výsledek a nevadí vám si připlatit, jděte do Adobe Animate. 

 

Programy Na Animace

Animace patří k velmi oblíbeným nástrojům nejen v reklamním světě, ale jejich tvorba slibuje hodiny zábavy pro všechny, koho baví práce s grafikou. Chtěli byste si třeba krátké animované video vytvořit také? Mám dobrou zprávu, zvládne to každý. Stačí si vybrat některý z přehledu těch nejlepších programů pro tvorbu animací pro začátečníky i pokročilé tvůrce a začít.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

1) Adobe Character Animator recenze

Program vytvářející animace v reálném čase

Kdy zvažovat Adobe Character Animator?

Pokud hledáte program na vytváření animací v reálném čase a nevadí vám si trochu připlatit, zkuste Adobe Character Animator.

Jedná se ale o program na profi úrovni, a pokud si potřebujete vytvořit animaci spíše jednorázově, možná bude lepší Animaker

Proč jsem vybral Adobe Character Animator?

Protože Adobe Character Animator je program oblíbený napříč profesemi (ať už jde o ilustrátory, tvůrce obsahu nebo třeba učitele) a je jedno, jestli už máte s vytvářením animací nějaké zkušenosti nebo ne, zabaví se s ním i naprostí nováčci. Je velmi jednoduchý na ovládání a své postavičce vdechnete na obrazovce život během chvilky. 

Program vám na začátku nabídne výběr z několika postaviček zdarma, nahrát si ale můžete i vlastní návrhy nebo si další zakoupit.

Pak už je práce velmi snadná. Zapnete mikrofon a kameru a podle vašich vlastních výrazů a hlasu se postavička hýbe. Cokoliv uděláte se svými rty, očima nebo třeba obočím, udělá i vaše postavička. Přidat můžete i gesta rukou. Pomocí předchystaných funkcí pak můžete nechat postavu pochodovat nebo držet různé objekty. 

Přesuňme se nyní k nevýhodám programu. Mnoho uživatelů mezi nimi uvádí, že program pracuje nejlépe spolu s dalšími Adobe programy jako Illustrator či Photoshop a samostatně tolik možností nenabízí. Navíc si jej nemůžete pořídit samostatně, ale jen jako součást služby Adobe Creative Cloud, za kterou zaplatíte 60,49 € měsíčně. 

Uživatelské recenze Adobe Character Animator

Třeba na g2.com jsem pročítal recenze, které o programu napsali jeho uživatelé. A nutno říct, že takové recenze by si přáli tvůrci snad každého programu. Lidé opěvují jednoduchost a skvělé uživatelské rozhraní, ve kterém se vyznáte na první dobrou. Zvládnete tu tak podle nich i svou úplně první animaci. Líbí se jim i interaktivní způsob, jakým jsou animace tvořeny. Ale právě na něj občas padají i slova drobné kritiky, kdy podle některých kamera nesnímá některé pohyby až tak dobře. Jiné výtky se ale prakticky nevyskytují.  

VÝHODY

NEVÝHODY

2) Animaker recenze

Jednoduchý program s rozsáhlou knihovnou

Kdy zvažovat Animaker?

Pokud nejste profík a chcete si spíše nárazově vytvořit jednoduchou animaci i se statusem naprostého nováčka, potřebujete Animaker. 

Pokud ale hledáte něco o chlup promakanějšího, zkuste Vyond nebo Adobe Character Animator

Proč jsem vybral Animaker?

Protože pokud chcete rychle vytvořit skutečně jednoduché video například pro prezentaci, marketingové účely nebo třeba jako pomůcku pro výuku, bude nejspíš program Animaker tím, co hledáte. Jedná se o online platformu (nemusíte tedy nic stahovat) s velmi rozsáhlou knihovnou šablon, která pracuje v systému “táhni a pusť” a její ovládání je velmi intuitivní.

Program navíc nabízí velké množství postaviček, fotografií i zvuků, které můžete pro svou tvorbu využívat. Vytvořit můžete videa ve 2D nebo 2.5D formátu, ale velké možnosti nabízí program třeba i při navrhování infografiky a podobně. Pozor si dejte jen na to, že vaši práci automaticky neukládá, což může být při “zaseknutí” vašeho počítače a rozdělané práci docela nepříjemné.

Jestliže chcete video vytvořit jen jednorázově a nevadí vám na něm vodoznak, můžete využít verzi zcela zdarma, pro níž si stačí jen vytvořit účet. K dispozici je ale i několik placených variant lišících se cenou a nabízenými výhodami a funkcemi. Můžete si tedy plán přizpůsobit svým potřebám.

Uživatelské recenze Animaker

Jednoduchý, rychlý a se skvělou podporou, tak nejčastěji hodnotí program samotní uživatelé na trustpilot.com nebo g2.com. Líbí se jim spousta možností a předchystaných šablon a profi výsledek. Mnozí uvádí, že je to skvělý program hlavně pro studenty v tomto oboru. Někteří si ale stěžují na to, že spousta funkcí je dostupná až v placené verzi. A další upozorňují, že budete potřebovat pár hodin na procházení tutoriálů a seznamování s platformou, než vše pochopíte. 

VÝHODY

NEVÝHODY

3) Vyond recenze

Oblíbený program (nejen) pro byznys videa

Kdy zvažovat Vyond?

Jestliže hledáte možnost, jak vytvářet videa pro firemní účely, zkuste Vyond. 

Pokud se vám ale nechce do programu (příliš) investovat, možná si vystačíte s jednodušším Animakerem.

Proč jsem vybral Vyond?

Protože tu můžete tvořit velmi jednoduchá a přitom chytlavá a zábavná videa i s nulovými zkušenostmi. Tento nástroj je zaměřený především na firmy, takže pokud chcete posunout své podnikání na další level a ukázat zákazníkům své produkty či služby animovaným videem, nebo jste v práci dostali za úkol video vytvořit a chcete ušetřit za profesionálního animátora, Vyond může být správnou cestou.

Program nabízí tři základní styly videí – moderní, obchodní a whiteboard, tedy aktuálně oblíbenou formu, kdy na prázdné pozadí píše či kreslí ruka s tužkou a vysvětluje například pracovní postupy a podobně. Informační videa, reklamy i školicí materiály jsou tím pravým místem, kde tyto animace najdou uplatnění.

Obliba tohoto programu spočívá i v široké škále předchystaných postaviček (kterým můžete měnit oblečení či účesy), pozadí, zvukových efektů a různých variant podob textu. Ty si jednoduše pomocí systému “táhni a pusť” poskládáte tak, jak potřebujete. Vše je maximálně jednoduché.

Program je placený a na výběr je zde několik variant předplatného, které jsou určené pro jednotlivce s nízkým budgetem (299 $ za rok) nebo třeba malé týmy (999 $ za rok).

Uživatelské recenze Vyond

Když jsem procházel recenze na Vyond na g2.com nebo trustradius.com, byl jsem až překvapený, jak pozitivní reakce budí. Mnoho uživatelů uvádí, že s ním dosáhnete naprosto profi výsledků, jsou nadšení z obrovského množství funkcí, možnosti nahrávání vlastních obrázků, snadné synchronizace pohybu rtů u postaviček s hlasem… Co by naopak potřebovalo podle některých vylepšení, je knihovna objektů, charakterů či hlasů. To je věc, co se v hodnocení objevovala mezi negativy nejčastěji. 

VÝHODY

NEVÝHODY

4) Adobe Animate recenze

Program, který zabaví i profesionály na dlouhé hodiny

Kdy zvažovat Adobe Animate?

Pokud oceníte obrovské množství funkcí, chcete profi výsledek a nevadí vám si připlatit, jděte do Adobe Animate. 

Jestliže ale právě rozsáhlé možnosti nevyužijete, zkuste něco jednoduššího, jako je Animaker

Proč jsem vybral Adobe Animate?

Protože pokud chcete vytvářet klasické 2D animace, je program Adobe Animate skvělou variantou. Nabízí totiž tolik možností, že nejspíš nebudete vědět, kde začít. Na výběr máte celou řadu technik od ručně kreslených animací přes animace snímek po snímku (frame by frame) až po klasické loutkové animace.

Stejně tak můžete nahrát postavy z jiných ilustračních programů a “rozhýbat” je v Adobe Animate. Vytvářet zde můžete obsah pro hry, reklamy nebo třeba GIFy, a i díky tomu se těší popularitě i mezi profesionály. Potěší i široká nabídka formátů, do nichž lze vytvořené animace exportovat.

Právě velká šíře možností ale může pro začátečníky představovat menší nevýhodu, kdy je zpočátku těžké se v nabídce zorientovat. Nápomocné tak mohou být tutoriály, které jsou k dispozici ve dvou úrovních – pro začátečníky a pokročilé.

Stejně jako u Adobe Character Animatoru i zde mezi nevýhodami musíme zmínit jistou závislost na dalších programech této společnosti, s nimiž Animate pracuje nejlépe.

Zakoupit si program můžete za 24,19 € měsíčně v rámci ročního plánu.

Uživatelské recenze Adobe Animate

Když jsem podrobně procházel recenze na g2.com, došel jsem k závěru, že univerzálnost je podle uživatelů největší výsadou programu. A to díky obrovské nabídce funkcí a možností. Mnozí uvádějí, že i přesto se program hodí i pro začátečníky a někteří zde svou první animaci vytvořili během pár hodin. Co se týče negativ, ta jsou podle hodnocení hodně individuální a nedá se říct, že by se nějaká výtka opakovala. Z toho se dá usoudit, že program větší mouchy nemá. 

VÝHODY

NEVÝHODY

5) Adobe After Effects

Expert na vizuální efekty

Proč jsem vybral Adobe After Effects?

Jak už je patrné z názvu programu, doménou Adobe After Effects jsou nejrůznější vizuální efekty, ale také třeba animace textu či vytváření titulků. Otáčející se loga, rolující závěrečné titulky, zkroucené nadpisy, nic z toho zde není problém. Stejně tak, pokud chcete do své scény přidat déšť nebo třeba oheň. Zvládá ale samozřejmě i rozhýbání postav či dalších objektů, a to v 2D i 3D provedení.

Program má Adobe ve svém portfoliu už od roku 1995 a neustále jej vylepšuje, takže se nyní řadí ke skutečným profi nástrojům a v mnoha ohledech nemá konkurenci.

Stejně jako je tomu u dalších programů Adobe, dosáhnete i s After Effects nejlepších výsledků právě ve spolupráci s dalšími aplikacemi této společnosti. Někteří to vnímají jako nevýhodu, ale na druhou stranu to vaši práci může posunout na vyšší úroveň.

V rámci ročního plánu si výhody programu Adobe After Effects můžete užívat už za 24,19 €.

VÝHODY

NEVÝHODY

6) Blender recenze

(Téměř) profesionální nástroj pro animace zdarma

Proč jsem vybral Blender?

Blender je veřejný projekt, na kterém se podílelo mnoho lidí z celého světa, a vznikl tak velmi propracovaný program, který je přístupný zcela zdarma. Na pokročilé úrovni v něm zvládnete ve 2D i 3D nejen animovat, ale i modelovat, simulovat, takže do svých videí můžete přidat mlhu, déšť, kouř nebo třeba oheň, kreslit a video následně upravovat. Veškeré úpravy navíc vidíte v reálném čase.

Používá se proto nejen pro tvorbu klasických animací, ale třeba i pro videohry nebo nejrůznější, například fyzikální, simulace.

Přestože je podle mnohých popisů určen i pro začátečníky, uživatelské rozhraní není pro nováčky v oblasti animací úplně nejpřátelštější a určitě hned neovládnete všechny nástroje, které nabízí.

VÝHODY

NEVÝHODY

7) Maya recenze

Profesionální program, ve kterém pracuje i Disney

Proč jsem vybral Mayu?

Jste fanoušky animací a máte rádi filmy jako Hledá se Nemo, Avatar nebo Příšerky s.r.o.? Pak při výběru programů na jejich tvorbu určitě nepřehlédněte Mayu, software, který používá třeba i studio Disney.

Tento 3D program je ideální pro tvorbu postaviček, k modelování i simulacím a mnoha dalším procesům a úpravám. Využíván je pro tvorbu filmů, televizních pořadů i her. O jeho kvalitách svědčí propracovanost funkcí a důraz na detail, takže se u svých charakterů můžete zaměřit třeba na realistické deformace oblečení při pohybu nebo co nejpřirozeněji vypadající vlasy postav.

Přestože je program standardem i u profesionálních tvůrců a studií, potěší i začátečníky, kteří s animacemi začínají a chtějí se v nich zdokonalovat.

Nutno říct, že program vzhledem ke svým funkcím a kvalitám není levný. Za měsíční využívání zaplatíte 205 $, nejvíce pak ušetříte při tříletém předplatném za 4 375 $.

VÝHODY

NEVÝHODY

8) Cartoon Animator 4 recenze

Šikovný program pro začátečníky i pokročilé

Proč jsem vybral Cartoon Animator 4?

Jednoduchá práce, ale zároveň profesionální výsledek jsou hlavní důvody, proč se řada tvůrců animací kloní k používání programu Cartoon Animator 4. Na své si zde díky mnoha pokročilým funkcím přijdou i zkušení animátoři, ale ani začátečníci se jej nemusí bát. Svou první animaci v programu nejspíš vytvoříte, aniž byste museli strávit hodiny čtením recenzí a sledováním tutoriálů.

Program umožňuje vytváření vlastních 2D postav, ale i jejich import z rozsáhlé databáze nebo nahrávání v PSD formátu. Jakoukoliv statickou fotku zde můžete snadno rozpohybovat za použití šablon, postavičky se pak mohou hýbat i přesně podle vás a kopírovat vaše gesta a pohyby pomocí živého snímání.

Pokud se nebudete moci rozhodnout, zda investovat do tohoto programu, nebo si rovnou pořídit některý z dražších a profi programů, můžete využít 30denní zkušební verzi zdarma. Při rozhodování vám ale může pomoci i cena, která je v tomto případě přívětivá. Za Pro verzi zaplatíte 148 $, za mírně vylepšenou Pipeline pak 248 $.

VÝHODY

NEVÝHODY

9) Pencil2D recenze

Perfektní program pro kreslení rukou zdarma

Proč jsem vybral Pencil2D?

Předchystané postavičky nejsou nic pro vás a chcete si vytvořit skutečně vlastní a klasickou ručně kreslenou animaci? Pak není nic jednoduššího, než si stáhnout program Pencil2D. Program si zakládá na snadném ovládání, takže můžete přemýšlet opravdu jen nad svou kreací a ne nad tím, kam kliknout v příštím kroku. A kdyby vám náhodou nebylo ze začátku něco jasné, máte k dispozici i několik video tutoriálů.

Nenajdete zde sice nespočet funkcí, ale i tak si můžete se svými kresbami vyhrát, importovat obrázky i zvuky, vylepšit je několika efekty a podobně.

Program je zdarma i pro komerční využití, takže v něm můžete vytvořit video třeba i pro podporu svého podnikání.

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat program na tvorbu animací

Přináším několik užitečných rad, podle čeho vybírat ten správný program na animace.

1) Účel

Animačních programů je spousta, ale některé mohou být zaměřené jen na určitou formu videí. Některé jsou ideální pro vytváření animací s předchystanými postavičkami, v jiných si můžete vše nakreslit podle sebe. Je také rozdíl, zda chcete pomocí videa představit například produkt vaší firmy, nebo vytvořit animaci pro děti. To vše při výběru zohledněte.


2) Cena

Existují programy zdarma i ty, za které zaplatíte tisíce korun. Jde tedy především o to, jak moc profesionální výsledek je vaším cílem, a zda chcete vytvářet videa často, nebo jen jednorázově. V mnoha případech můžete využít i zkušební verze profi programů zdarma.


3) Zkušenosti

Možná si řeknete, že čím více funkcí program nabízí, tím lépe. Pokud jste však naprostý začátečník, může to platit spíše naopak a široká nabídka nástrojů vám orientaci v programu a učení se základních funkcí jen ztíží. Jako nováček v animacích tak raději začněte s jednoduchými programy, které jsou zdarma, a postupně můžete přejít k profi programům, které už pro vás bude lehčí ovládnout.


4) Očekávání

Jestliže máte jasnou představu, jak by animace měla vypadat a co by jí nemělo chybět, je dobré si dát požadavky dohromady a vybírat program podle nich. Potřebujete mít animaci ve 3D provedení, chcete si vyhrát s vloženým textem nebo zvukem? Pak se poohlédněte po programech, které toto zvládají, není to totiž úplným standardem.


5) Zkušební verze

Každý program má trochu jiné uživatelské rozhraní a může se stát, že vám některé příliš nesedne. Proto u placených programů hledejte raději ty, které nabízejí zkušební bezplatné verze, kdy si během například 30 dní můžete program “osahat” a zjistit, zda si budete rozumět.

Shrnutí: Podle čeho vybrat nejlepší program na tvorbu animací? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Ujasnili jste si, jak moc profesionální videa chcete vytvářet?ano
✅ Koresponduje program s vašimi zkušenostmi a znalostmi?ano
✅ Nabízí program všechny funkce, které potřebujete?ano
✅ Budete se mít kam obrátit, pokud budete potřebovat poradit?ano
4.8/5 - (21 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář