Nejlepší Adobe programy 2024 - srovnání, recenze a klíčové vlastnosti

Adobe Programy

Photoshop, Lightroom, InDesign nebo třeba After Effects? Máte zmatek v tom, k čemu jsou všechny různé Adobe programy? Pak jste na správném místě. V článku zjistíte vše o nejoblíbenějších Adobe softwarech a pochopíte jejich klíčové vlastnosti.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Vytvoříte v něm cokoliv

Adobe Photoshop je již poměrně dlouhou dobu tím nejpoužívanějším softwarem pro tvorbu rastrové grafiky na celém světě. Byl vydán už roku 1990 a od té doby je s každou aktualizací doplňován o nové funkce a vylepšení.

Photoshop vám umožní dělat v podstatě cokoliv – alespoň co se digitálního umění týče. Od vytváření návrhů až po složité fotomontáže a úpravy.
Použitelná sada nástrojů je tak rozsáhlá, že je prakticky nemožné stihnout poznat a využít úplně všechny funkce, které tento program nabízí.

Mezi hlavními nevýhodami Photoshopu bychom mohli zmínit potřebné množství času a trpělivosti v začátcích, protože jeho použití vyžaduje dlouhé učení a získání uživatelské praxe. Navíc není příliš vhodný pro úpravu početných várek fotografií.

Lightroom vychází z pluginu pro Photoshop zpracovávajícího RAW obrázky.- Adobe Camera RAW. Představuje hlavní software pro úpravu fotografií pro fotografy po celém světě. Zaměřuje se na schopnost přečíst, organizovat a usnadňovat editaci (výběr fotografií) a následné zpracování (korekce a aplikace filtrů a efektů). 

V současné době je považován za naprosto nepostradatelný každým fotografem, který má úctu ke své práci. Nabízí špičkové funkce zlepšené s každou aktualizací.

Lightroom by se dal porovnat s tmavou komorou využívanou u analogových fotografií. Zpracovává totiž RAW soubory, digitální ekvivalenty dřívějších negativů.
V rámci Adobe CC si můžete pořídit plán přímo pro fotografy, který obsahuje Lightroom a Photoshop. Tato možnost je velmi užitečná pro ty, kteří pracují s editací a úpravou obrázků, protože se zmíněné programy navzájem doplňují. 

Lightroom vyniká prakticky ve všem, co nezvládá Photoshop. Je srozumitelnější, pracuje rovnou s RAW soubory, umožňuje utřídění fotek podle různých aspektů a zaměřuje se na produktivitu a workflow. 

Jeho hlavní nevýhodou je, že není tak přesný jako Photoshop z hlediska drobných korektur, navzdory všem aktualizacím. Pokud si ale udrží současné tempo, mohl by se Lightroom v příštích několika letech stát více populárním než Photoshop. 

Na rozdíl od ostatních Adobe programů, které pracují přímo s obrázky v různých variacích, Illustrator má jeden jediný konkrétní cíl: vytvářet a manipulovat vektory. Tento software je starší než Photoshop a je mnohem přesnější než jeho nejbližší konkurent Corel Draw.
Illustrator se nezaměřuje na práci s pixely, ale spíše na vytváření vektorů, díky čemuž vytváří kresby založené na křivkách. Ty nejsou ničím jiným než matematickými rovnicemi. A to je přesně důvod, proč Illustrator umožňuje zcela libovolně měnit velikost svých obrázků, aniž by došlo ke ztrátě kvality.
Proto se široce využívá k vytváření vizuálních identit, webových stránek, reklamních materiálů a dokonce i k vývoji mobilních aplikací.

InDesign se využívá pro rozvržení úloh a zadání, snaží se uspokojit poptávku po vytváření dokumentů, alb, letáků a dalších tištěných produktů. Díky tomuto programu je lze snadno a přesně formátovat.

Je to jeden z nejpoužívanějších programů pro profesionály v oboru grafického designu, umožňuje vytváření rozložení a vizualizaci materiálů, jako jsou časopisy, reklamy, návrhy, balíčky atd.

Ačkoliv většina designových prací se dnes zaměřuje na virtuální varianty, InDesign bude nejlepší volbou i pro ty, kteří hledají nástroj pro vytváření návrhů pro tisk. Můžete s ním vytvářet podklady pro předtisk i finální dokumenty pro jakýkoliv existující typ tiskárny.

Premiere je mezi profesionály nejslavnějším softwarem pro úpravu videí. Je ideální pro ty, kdo hledají kompletní nástroj nabitý funkcemi. Pracuje s principem systému časové osy i s editací v reálném čase. 

Profesionální filmaři jej využívají například k editaci několika videí současně, k přidávání efektů, práci se soundtrackem a dokonce i k manipulaci s 3D prvky. Jelikož je Premiere nejpoužívanějším nástrojem pro editací videí, podporuje soubory ve vysokém rozlišení, umožňuje úpravu až do 8K. Což samozřejmě vyžaduje počítač odpovídající kvality. 

S mnoha zabudovanými filtry a efekty můžete také vytvářet úvody, přechody, upravovat barvy a řadu dalších aspektů jako například vkládání titulků. 

S nárůstem popularity portálu YouTube během posledního desetiletí rostl i Premiere a stal se nepostradatelným nástrojem pro tvůrce video obsahu, stejně jako pro jakoukoliv marketingovou strategii na videu založenou. V dnešní době patří k jedněm z nejvyhledávanějších programů Adobe CC.

Perfektní pro třídění fotek

Ti, kteří pracují na editacích videí si mohli všimnout absence některých pokročilejších funkcí v Premiere, zvláště když potřebovali přidat propracovanější vizuální efekty. After Effects je pro Premiere tím samým jako Lightroom pro Photoshop, pokud bychom to mohli takto přirovnat.

Je široce využíván ve filmovém průmyslu, je jedním z hlavních nástrojů na trhu co se týče manipulace se scénami. After Effects umoźňuje povýšit úpravu na profesionální úroveň formou přidávání objektů, pohyblivé grafiky a animace. 

Stejně jako Premiere má i After Effect časovou osu, navíc je však uspořádána do vrstev, takže je mnohem komplexnější a úplnější. 

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.7/5 - (15 votes)