TOP 8: Nejlepší aplikace na poznámky 2024 - online, iOS i Android


Výběr redakce

Populární volba s propracovanou škálou funkcí.


Přístup z jakéhokoliv zařízení

Přehledná a praktická nástěnka poznámek.


Oblíbená volba

Jedna z nejoblíbenějších voleb se zajímavými funkcemi.


Přehledné a jednoduché

Tak jednoduchá aplikace na poznámky, jak to jen jde.

Aplikace Na Poznámky

Máte občas pocit, že se vám nedaří zorganizovat si všechny úkoly a deadliny? Máte skvělé nápady, ale než si na ně v klidu sednete, tak zmizí v nenávratnu a vy si nejste schopni vzpomenout? Nebo si prostě jen občas potřebujete rychle zapsat kontakt, telefonní číslo, název produktu, nákupní seznam… a nemáte po ruce ani papír ani tužku? Pak by vám mohla pomoci některá z aplikací na poznámky. Mobil v kapse dnes nosíme téměř všude, a tak není nic jednoduššího, než si do něj cokoliv v rychlosti zaznamenat a kdykoliv se k tomu vrátit. V tomto článku se na ty nejlepší aplikace na poznámky podíváme zblízka. 

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Základní funkce těchto aplikací je jasná – klasické papírové lístečky s náhodnými poznámkami převádí do elektronické podoby. Můžete si tak snadno zaznamenat a zapsat cokoliv důležitého.

Další zajímavé funkce mohou být například vytvoření to-do listu, třídění poznámek do složek, propojení s kalendářem, načasované připomínky,… Aplikace na poznámky vám tak může sloužit například čistě pro vytváření přehledných nákupních seznamů, ale zároveň se stane plnohodnotným nástrojem pro řízení velkých a profesionálních projektů.

Ty nejlepší aplikace fungují jak online na počítači, tak i v mobilu – Androidu či iOS. Právě v mobilní aplikaci je jejich největší síla, protože se stanou nástrojem přístupným odkudkoliv a kdekoliv. Na to, na jakých zařízeních fungují konkrétní aplikace, se v následujících recenzích určitě zaměříme, jelikož jde o jeden z hlavních rozhodovacích parametrů při výběru.

Velkou výhodou naprosté většiny těchto aplikací je možnost synchronizace. To znamená, že jestliže aplikaci použijete na mobilu a pak se pod stejnými přihlašovacími údaji přihlásíte přes počítač, tak budete moci automaticky pracovat se stejnými dokumenty.

Populární volba s propracovanou škálou funkcí. 

Pokud hledáte víc než jen papírky v digitální podobě, pak se určitě vyplatí prostudovat funkce aplikace Evernote. Ta funguje jak v počítačové verzi tak na mobilu – Android i iOS (přičemž mezi jednotlivými zařízeními dochází k synchronizaci všech dat) a může být skvělým nástrojem při plánování projektů, vedení a pořádání meetingů, zachytávání nápadů, plánování úkolů a podobně. Veškeré prostředí aplikace si lze snadno přizpůsobit a personalizovat.

Do této aplikace lze ukládat různé formáty – texty, fotky, videa, prezentace, či zvukové nahrávky. Jednotlivé úkoly lze synchronizovat s kalendářem. A všechny soubory se dají prioritizovat či třídit do složek podle témat. Hlavní výhoda Evernote je tak pestrá škála možností a nástrojů. V poslední době s novými aktualizacemi se však začínají objevovat recenze, že je aplikace čím dál tím pomalejší a hůře funguje.

VÝHODY

NEVÝHODY

Přehledná a praktická nástěnka poznámek. 

Google Keep udělá radost hlavně prakticky smýšlejícím uživatelům, kteří potřebují funkční nástroj na zaznamenávání poznámek. Nenajdete tu tak pestrou škálu funkcí a třídění do velkých bloků. Pro přehlednou organizaci je však perfektní. Má funkční synchronizaci, češtinu. Poznámky můžete sdílet s dalšími lidmi a pracovat na nich společně.

Dle recenzí si uživatelé nejvíce pochvalují jednoduchost, praktické rozvržení, funkčnost a synchronizaci s Google účtem. Naopak některým náročnějším lidem chybí pokročilé funkce, které najdete u konkurence.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jedna z nejoblíbenějších voleb se zajímavými funkcemi.

OneNote od Microsoftu se již několik let těší velké popularitě. Je to nejspíš i proto, že kromě klasických poznámek umí vytvářet komplikovanější oddíly, ukládat multimédia, synchronizovat mezi zařízeními nebo třeba nasdílet poznámky dalším lidem, abyste na nich mohli pracovat společně.

Mezi hlavní výhody této aplikace patří dobrá rovnováha mezi množstvím funkcí a přehledností, synchronizace a lehká organizace všech poznámek do bloků. Aplikace je navíc zcela zdarma. Někteří uživatelé by však ocenili přehledný manuál, aby se nemuseli s aplikací učit metodou pokus-omyl.

VÝHODY

NEVÝHODY

Tak jednoduchá aplikace na poznámky, jak to jen jde. 

Pokud nehledáte žádný komplikovaný systém, ale opravdu jen potřebujete malé papírové lístečky převést do digitální podoby, pak bude velmi dobrou volbou právě ColorNote. Tato aplikace slouží k jednoduchému vytváření poznámek či seznamů úkolů. Ty lze od sebe barevně odlišovat – každá barva může znamenat jinou kategorii, jiné téma.

Uživatelé mají v největších výhodách této aplikace jasno – jednoduchost, přehlednost. Díky tomu, že aplikace není komplikovaná, tak je také funkční a spolehlivá. Pro nenáročné uživatele je toto ideální nástroj. Někomu však naopak mohou chybět pokročilejší funkce a možnosti editace.

VÝHODY

NEVÝHODY

Přehledná poznámková aplikace s prostorem pro další rozvoj. 

Zoho Notebook si určitě zaslouží pozornost jakožto jednoduchá a přehledná aplikace, která je zdarma. Základní funkce zvládá perfektně – uloží vám poznámky, umožňuje jednotlivé soubory zamknout pod heslo, nahrávat zvuk či spolupracovat s dalšími lidmi. Funguje na všech klasických systémech a zařízeních. Prostředí s poznámkami je čisté, minimalistické.

To jsou tedy největší výhody této aplikace – dobře zpracovaný design, jednoduché ovládání, dobře zpracované základní funkce. Chybí tu ale čeština a náročnější uživatelé budou asi marně hledat pokročilejší možnosti využití.

VÝHODY

NEVÝHODY

Aplikace, která odpovídá svému názvu a sází na jednoduchost.

Tato aplikace se rozhodla soustředit na to nejpodstatnější a vytvořit jednoduchý a přehledný nástroj pro psaní poznámek. Snadno si tu tak uložíte své nápady, vytvoříte to-do seznamy s úkoly, zaznamenáte poznámky z hovorů či meetingů a podobně. Je plně ovladatelná z mobilu i počítače, přičemž veškerý obsah se vám bude plně synchronizovat.

Uživatelé na této aplikaci dle recenzí oceňují hlavně její spolehlivost a funkčnost, přehledné prostředí, absenci nevyžádaných reklam a synchronizaci. Náročnějším uživatelům ale asi postačovat nebude – třeba už jen proto, že sem lze nahrávat opravdu jen text, žádná multimédia.

VÝHODY

NEVÝHODY

Komplexní aplikace s pokročilejšími možnostmi. 

Nimbus Notes je funkční na všech klasických platformách a jeho silnou stránkou jsou pokročilejší funkce. Samozřejmostí je vkládání poznámek, přizpůsobení hlavní obrazovky i třídění souborů do různých složek. Do poznámek se dají vkládat libovolné přílohy a multimédia. Vytvářet se dají i to-do listy a připomínky, které na vás v ten pravý čas vyskočí. Chybí snad jen společná práce na poznámkách s lidmi, kterým je nasdílíte. Nimbus Notes jsou v základu zdarma, ale mají i prémiové funkce za poplatek.

Nimbus Notes si nejvíce pochvalují náročnější uživatelé, kteří potřebují s poznámkami pracovat intenzivněji – oceňují přehlednost, dostatek funkcí a synchronizaci napříč zařízeními. Nimbus Notes lidé často volí jako alternativu k Evernote. Jestli by se dalo něco vytknout, tak snad pomalejší vyhledávání konkrétních souborů, které je trochu pomalejší.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchá aplikace s otevřeným zdrojovým kódem pro práci s poznámkami.

Tato aplikace zaujme asi hlavně technicky a počítačově zdatnější jedince. Proč? Jsou to hlavně dva body – protokol WebDAV a vytváření poznámkových stránek ve značkovacím jazyce Markdown. I kdyby vám to ale nic neříkalo, tak samozřejmě můžete Joplin použít klasickým způsobem. To znamená zapisovat poznámky, vkládat k nim multimédia, synchronizovat soubory mezi jednotlivými zařízeními,…

Uživatelé si nejčastěji chválí synchronizaci s možností šifrování na obou koncích, možnost exportování materiálů a dostatek funkcí. Aplikace by však mohla zapracovat na lepším formátování textu.

VÝHODY

NEVÝHODY

SEDM tipů, jak vybrat aplikaci na poznámky

Nejste si jisti, kterou aplikaci zvolit a chcete zvýšit šance, že při výběru nesáhnete vedle? Zkuste se řídit těmito jednoduchými tipy.

1) Vyberte podle používaného zařízení

Velká část aplikací funguje napříč zařízeními a operačními systémy. Není to však pravidlem, a tak si při výběru ověřte, že bude aplikace fungovat zrovna tam, kde ji potřebujete. Většina aplikací funguje přes web na Windows a OS X, ale také na Android, iOS, Blackberry či Windows Phone.


2) Popřemýšlejte, k čemu aplikaci potřebujete

Pokud chcete jen zapisovat drobné připomínky, tak budete mít jiné požadavky a nároky než někdo, kdo potřebuje nástroj na organizaci velkých projektů. Právě účel tedy silně ovlivňuje, po jaké aplikaci byste měli sáhnout. V prvním případě hledejte aplikaci velice jednoduchou, protože široké množství funkcí by vás zbytečně mátlo a zdržovalo. Naopak v druhém případě by vám jednoduchá aplikace neumožňovala pracovat tak efektivně, jak očekáváte.


3) Zaměřte se na funkce

Náročnější uživatelé by se měli zaměřit na to, s jakými funkcemi daná aplikace pracuje. Umí se napojit na váš kalendář? Načasovat vám upozornění? Třídit jednotlivé poznámky dle různých parametrů do složek? A lze do ní nahrávat jen text, nebo třeba i multimédia? Při správném výběru aplikace se vaší kreativitě meze nekladou.


4) Ne všechny aplikace jsou zdarma

Vždy si ověřte, zda za aplikaci nebudete platit. V základu se to spíše nestane, ale některé aplikace pak mají placené předplatné pro prémiový účet, který vám zpřístupní i pokročilejší možnosti úprav.


5) Potřebujete češtinu?

Ne každému vyhovuje angličtina. V takovém případě se naštěstí na trhu najdou i aplikace na poznámky v českém jazyce. A právě to pro vás může být jeden z rozhodujících parametrů.


6) Užitečná je synchronizace

Díky synchronizaci můžete s poznámkami pracovat z několika zařízení – například vás něco napadne cestou do práce, zapíšete si poznámku do mobilu a pak se k ní v klidu vrátíte na počítači. A právě k tomu potřebujete funkční synchronizaci.


7) Pročtěte si recenze

Výhodou aplikací je, že na ně existuje velké množství recenzí. Rozhodovat se tak můžete podle toho, jak moc jsou aktuální uživatelé spokojeni. Berte v potaz, že uživatelská zkušenost s mobilními verzemi se může výrazně lišit dle toho, jak moderní mobil lidé mají. Jelikož instalace poznámkové aplikace je otázka chvilky, vyplatí se ji minimálně vyzkoušet a recenze nebrat dogmaticky – spíše zpozornit, pokud by se nějaký problém opakoval.

Často kladené otázky

V základní verzi bývají poznámkové aplikace zdarma. Některé však mohou mít prémiovou verzi, která bude bohatší na funkce, s větším úložištěm, bez reklam a podobně. Je jen na vás, zda vám placená verze bude dávat smysl – pro základní využití a psaní jednoduchých poznámek rozhodně není potřeba.

Některé aplikace umožňují poznámky zaheslovat. Jediné, co může vaše poznámky ohrozit, je situace, kdy by došlo k nějaké ojedinělé chybě v rámci aktualizace aplikace – občas můžete mezi recenzemi najít situaci, kdy aplikace přestala fungovat, případně že poznámky zmizely. Jsou to ojedinělé případy a patří k rizikům používání aplikací obecně.

S trochou kreativity jsou možnosti takřka neomezené, ale mezi nejklasičtější způsoby využití patří zaznamenávání nápadů, vypisování toho nejdůležitějšího z přednášek či meetingů, zapisování nákupních seznamů, vytváření úkolů, ukládání kontaktů a vizitek a podobně. Pokročilejší aplikace dokonce umožní, abyste na poznámkách pracovali vzdáleně společně s dalšími lidmi, může to proto být i zajímavý pracovní nástroj.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)