Nejlepší webhosting zdarma 2024 - recenze, srovnání


Výběr redakce

Jednoduchá tvorba webu od nejoblíbenějšího poskytovatele hostingů


Na 2 měsíce zdarma

Vyzkoušení webu na 2 měsíce zdarma



Zajímavá alternativa

Celosvětově oblíbený web zdarma na pár kliknutí pro začínající laiky


Oblíbená volba

Rychlé založení WordPress webu zdarma a příznivé ceny za placené verze

Webhosting Zdarma

Mít jednoduchý web může dnes mít i laik bez znalostí programování a vysokých investic. Možné to je díky službám typu webhosting zdarma, které jsou nejjednodušší a nejlevnější cestou, jak začít. Samozřejmě se nabízí otázka, zda to, co je zdarma je opravdu zdarma a zároveň funkční a kvalitní. Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak webhosting zdarma funguje a jaká je nabídka jednotlivých poskytovatelů.

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Pro provoz každé webové stránky je nutné mít prostor na serveru. Ten běžný uživatel nemá a tak si tento prostor pronajímá = webhosting je pronájem prostoru, místa pro váš web, které je umístěno na jiném počítači, jenž je neustále připojen k internetu. Díky tomuto pronájmu můžete provozovat vlastní web, i když nemáte server.

Hlavní výhoda je zjevná – založení webu bez investic. Hodí se tak pro začátečníky, kteří si chtějí provoz webu nejprve vyzkoušet, pro ty, kteří si nejsou jistí, jak jejich podnikání dopadne, na jednoduchou osobní prezentaci nebo pro malé neziskové organizace a občanská sdružení.

A nevýhody? Limit velikosti diskového prostoru, nekompatibilita s WordPress a dalšími Open Source systémy, horší rychlost a stabilita webu, limitovaná podpora a někdy i vložené reklamy, které nijak neovlivníte. Webhosting zdarma také může mít podmínku v podobě zakoupení domény od daného poskytovatele. Řešení tedy není vhodné pro ty, kteří web používají k podnikání a výdělečné činnosti na profesionální úrovni.

Jednoduchá tvorba webu od nejoblíbenějšího poskytovatele hostingů

Wedos patří mezi největší a nejoblíbenější poskytovatele webhostingu v ČR a svým zákazníkům nabízí placený i neplacený webhosting. Ten neplacený, který možná znáte pod dřívějším názvem Miniweb, vám umožní snadno a intuitivně vytvořit jednoduchý web i bez znalosti programování. 

Vše funguje systémem Drag & Drop (Přetáhni & Pusť), což znamená umisťování a editaci předpřipravených bloků, kterých je ve verzi zdarma 140. Vše je tedy velice intuitivní a snadné i pro laika. Výhodou je provoz webu na první tři měsíce bez reklam, což se skvěle hodí na vyzkoušení. Pokud budete chtít pokračovat i s reklamami, samozřejmě můžete, je však třeba počítat s tím, že máte k dispozici pouze omezený prostor a služby – a nevzhledné reklamy.

Druhou alternativou je přesunout se na placenou verzi Profi, kde za 90 Kč měsíčně (bez DPH) dostanete více bloků k tvorbě webu (450), větší diskový prostor (1 GB), neomezený přenos dat, zálohování dat, vlastní e-mail a žádné reklamy.

VÝHODY

NEVÝHODY

Vyzkoušení webu na 2 měsíce zdarma 

Onebit není klasickým webhostingem zdarma na neomezenou dobu, ale možností, jak si vyzkoušet, nebo chcete-li zlevnit, některý z placených balíčků. Ty má Onebit 4 – Start, Home, Business a Premium. Výhodou, oproti standardním webhostingům zdarma, je tak funkčnost a služby, které odpovídají placeným řešením, tzn. že v ceně je instalátor WordPress, zabezpečení HTTPS/SSL, e-mail, zálohování a obnovování dat, antivir, SSD disky pro rychlejší načítání webu a žádné reklamy. Liší se pouze jednotlivé parametry (např. velikost webu a e-mailové schránky) v závislosti na typu balíčku.

Nevýhodou je nutnost zakoupení domény společně s objednávkou a po 2 měsících přechod na placenou verzi. Je však třeba dodat, že základní verze Start je za velice příznivou cenu (29 Kč/měsíc bez DPH), která je dostupná pro každého a i když má limitovaný prostor, nabízí toho stále výrazně více než omezené webhostingy zdarma, ke kterým může být velice zajímavou alternativou.  

VÝHODY

NEVÝHODY

Celosvětově oblíbený web zdarma na pár kliknutí pro začínající laiky

Webnode je český projekt, který se rozšířil do celého světa a za více než 10 let své existence si získal přízeň v řádu desítek milionů spokojených uživatelů. Jeho úspěch tkví především v jednoduchosti a intuitivním používání webu, které zvládne i laik.

Veškerá tvorba probíhá přímo v internetovém prohlížeči přes jednoduchý editor. Po založení účtu a volbě jména, což máte hotové během pár vteřin, můžete začít tvořit váš web. K tomu vám poslouží velký výběr šablon a prvků jako jsou formuláře, diskuzní fóra, články, ankety nebo FAQ (nejčastější otázky a odpovědi). Designové možnosti Webnode jsou opravdu široké a můžete si zde vyzkoušet i zpoplatněné funkce, jako je například e-shop. I když se jedná o nástroj zdarma, máte možnost napojení na Google Analytics a Google Search Console, či nastavení SEO parametrů, což je pro úspěšný web zásadní záležitost.

A nevýhody? Za prémiové funkce jako je již zmíněný e-shop si připlatíte, velikost webu a měsíční přenos dat jsou omezené, není možné vytvářet vícejazyčné verze, na webu se zobrazují reklamy a nemáte vlastní doménu – adresa webu bude jméno.webnode.cz. Rozhodnete-li se přistoupit k profesionálnějšímu řešení, tyto nedostatky lze odstranit přechodem na placenou verzi webu.

VÝHODY

NEVÝHODY

Rychlé založení WordPress webu zdarma a příznivé ceny za placené verze

Endora nabízí webhosting zdarma s relativně slušnými parametry, mezi které patří například velikost diskového prostoru 1 GB nebo maximální měsíční přenos dat ve stejné výši. Výhodou oproti jiným hostingům zdarma je možnost rychlé instalace redakčního systému WordPress, případně jiných editorů. Nevýhodou je však absence zákaznické podpory, takže si se vším budete muset poradit sami. Pokud byste podporu chtěli, je třeba přejít na placenou verzi webu, kterou můžete mít již za 14 Kč měsíčně (bez DPH, při platbě na dva roky), což je více než příznivé řešení a vhodný kompromis.

Pro koho se tedy webhosting zdarma od Endora hodí nejvíce? Pro začínající tvůrce webů, kteří chtějí mít více designových a funkčních možností a nevadí jim možná zdlouhavější tvorba bez technické podpory, jenž se pojí s nutností naučit se s WordPress či jiným Open Source systémem. Jste-li naprostí laici, kteří se nechtějí tvorbou webu nijak zaobírat, jsou na zvážení spíše weby zdarma s vlastními jednoduchými editory typu „Drag & Drop“ (Wedos WebSite, Webnode, Wix).

VÝHODY

NEVÝHODY

Velký diskový prostor a podpora všech nejznámějších redakčních systémů 

Celosvětová služba Freehosting se může pochlubit diskovým prostorem 10 GB, neomezenou šířkou pásma, 190 šablonami ve vlastním editoru, responzivním designem, vlastní e-mailovou schránkou s podporou protokolů IMAP/POP3/SMTP a možností instalace redakčního systému WordPress, případně jiného editoru. Co se designu stránek týče, máte tedy široké možnosti, od jednoduchých až po sofistikovanější. Na rozdíl například od Webnode, nebude běžet váš web na subdoméně, takže je nutné zakoupení vlastní domény – od Freehosting nebo jiného poskytovatele. Další nevýhodou je absence jakékoli zákaznické podpory, která je pouze za poplatek. Za poplatek je také SSL certifikát a další rozšiřující funkce a služby.

Pro některé může být také nevýhodou úvodní stránka a informace v angličtině. Freehosting slibuje tvorbu webu v několika desítkách jazyků, přítomnost češtiny se nám však nepodařilo ověřit.

VÝHODY

NEVÝHODY

Jednoduchá intuitivní tvorba webu s pomocí více než 500 šablon 

Wix funguje podobně jako WebSite od Wedos nebo Webnod, tzn. své nové webové stránky si může vytvořit zcela jednoduše i naprostý laik. K dispozici je více než 500 šablon, které si lze upravovat systémem Drag & Drop nebo můžete využít automatickou inteligentní tvorbu webu, která udělá veškerou práci za vás (Wix ADI). Další výhodou jsou vestavěné nástroje pro SEO optimalizaci a e-mail marketing, napojení na Facebook pixel a Google Analytics a Google Search Console. E-shop si můžete na Wix vyzkoušet, jeho provoz je ale již zpoplatněný.

Designové možnosti jsou opravdu široké a umožní vám vytvořit krásný web bez nutnosti jakékoli investice – k webhostingu zdarma je i doména, která ale nemusí být vždy výhodou. Vaše webová adresa bude mít totiž adresu jméno.wix.com, což nepůsobí příliš profesionálně, stejně jako reklama na Wix v hlavičce webu. Stejně jako ostatní podobné služby se tak webhosting zdarma od Wix hodí nejlépe pro začátečníky, kteří si chtějí tvorbu a provoz webu vyzkoušet předtím, než přejdou na profesionálnější řešení.

VÝHODY

NEVÝHODY

Rychlá a intuitivní tvorba webu s možností přechodu na finančně výhodné placené verze

Webzdarma funguje podobně jako jiné neplacené platformy. Na pár kliknutí provedete registraci a následně můžete tvořit vlastní webové stránky. Pomocníkem vám k tomu bude 38 předpřipravených šablon, praktické návody na tvorbu webu a jednoduchý editor fungující systémem chyť a pusť, který je ideální pro naprosté začátečníky. Nutno říci, že připravených šablon je v porovnání s konkurenčními službami výrazně méně, například Wix má šablon přes 500. Ti zkušenější, případně ti, kteří se chtějí s webem naučit zacházet více, mohou využít možnost instalace WordPress na jedno kliknutí.

Webzdarma nabízí také velice cenově výhodné placené plány (od 15 Kč bez DPH měsíčně), se kterými je možné mít web s technickou podporou, e-mailem, rychlým SSD diskem, neomezeným přenosem, zálohováním a hlavně bez reklam na provozovatele webhostingu. Pokud tedy vyžadujete profesionální řešení, je i základní placená verze Webzdarma zajímavou možností.

VÝHODY

NEVÝHODY

Web zdarma pro příznivce Seznam.cz

Webhosting od Seznam.cz bychom označili spíše jako alternativu pro ty, kteří jsou skalními příznivci této společnosti. Výhoda webhostingu je stejná, jako u všech ostatních, tzn. provoz webu na subdoméně zdarma. Kromě vložených reklam a limitovaného prostoru je zde ale oproti ostatním jedna, pro laiky poměrně velká, nevýhoda – nemáte k dispozici žádný jednoduchý editor, takže web musíte vytvořit externě a následně soubor nahrát přes uživatelské rozhraní. Nutno také říci, že uživatelské prostředí je velice základní a na dnešní dobu zastaralé.

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat webhosting

Tvorba webu je dnes možná zcela zdarma a dostupná všem včetně těch, kteří nemají žádné technické znalosti. Předtím, než se pustíte do výběru webhostingu, je třeba si ujasnit především vaše cíle, kterých chcete s webem dosáhnout. Od toho se pak vyvíjí výběr vhodného webhostingu.

1) Velikost webu odpovídající vašim potřebám

Webhosting zdarma nabízí obvykle k dispozici prostor do velikosti 1 GB, někdy i výrazně méně. Na jednoduchý jednostránkový prezentační web to stačí, pokud však chcete mít obsáhlý vícestránkový web s obrázky, videi, různými aplikacemi a pluginy nebo e-shop, prostor vám velice rychle dojde a bude třeba se poohlédnout po lepších (placených variantách).


2) Vlastní doména vypadá profesionálněji

Adresa vašeho webu (doména), může být vaše vlastní nebo můžete využít doménu poskytovatele webhostingu, která bude ve tvaru jméno.provozovatel.cz (subdoména). Výhodou subdomény je nulová investice, na druhou stranu tento tvar adresy webu nevypadá vůbec profesionálně. Pokud má tedy web sloužit k podnikání, je lepší zvolit si vlastní doménu. Ta je sice placená, cena za rok však není nikterak závratná, navíc, zvolíte-li placený webhosting, můžete ji mít často zdarma.


3) HTTPS a SSL jsou nezbytné pro bezpečný web

Pokud má váš web sloužit jako jednoduchá prezentace, nemusíte zabezpečení příliš řešit. Jestliže však chcete přes web například přijímat platby, je nutné ho mít zabezpečený pomocí SSL certifikátu, díky kterému bude váš web poskytovat zabezpečené spojení.


4) Dostupnost technické podpory

Chystáte-li se vytvořit jednoduchý web, s největší pravděpodobností to u editorů typu Drag & Drop, které mají navíc k dispozici přednastavené šablony, zvládete sami. Náročnější weby však mohou být pro laika složitější a během procesu tvorby se může vyskytnout řada problémů, jejichž vyřešení sice lze zvládnout s pomocí návodů na Google, je však třeba počítat s tím, že vás to bude stát hodiny a hodiny času. Je tak třeba zvážit, zda se vám nevyplatí zakoupit rovnou placený webhosting, jehož součástí je i technická podpora.


5) Podpora WordPress a dalších editorů

Web lze vytvořit pomocí intuitivních interaktivních editorů, které některé webhostingy nabízejí zdarma. Práce s nimi je velice jednoduchá, ne vždy vás však takový web uspokojí – po technické i designové stránce. Na řadu pak přicházejí jiné redakční systémy, z nichž nejoblíbenější je WordPress. Ten je u většiny placených webhostingů možné nainstalovat jedním kliknutím, u webhostingů zdarma to však standardem nebývá.


6) Zálohování a obnova dat

Předtím, než si vyberete poskytovatele webhostingu, měli byste se zajímat také o to, zda dané řešení nabízí zálohování vašich dat, jak dlouho je uchovává a jaké jsou možnosti obnovy. Opět platí, že u poskytovatelů webhostingu zdarma není zálohování pravidlem, což může při ztrátě několikaměsíční práce opravdu bolet.

Často kladené otázky

Bezplatný hosting většinou nabízí základní zabezpečení zdarma. Pokud ale chcete mít na webu například platební bránu nebo kontaktní formuláře, do kterých se vkládají citlivé údaje, je třeba zvolit (přikoupit si) vyšší úroveň zabezpečení, např. SSL certifikát.

Doménové jméno, zkráceně doména, je jedinečná adresa na internetu. Odborně řečeno, doména nahrazuje číselný kód webu (IP adresu), laicky řečeno se dá připodobnit třeba k adrese bydliště. Doména se obvykle registruje společně s webhostingem, není to ale podmínka. Domén si můžete registrovat kolik chcete – pokud jsou k dispozici.

Mezi nejobvyklejší patří zřízení e-mailové schránky včetně antivirového a antispamového filtru, stahování do poštovního klienta přes POP3 protokol a odesílání přes SMTP protokol. Další služby mohou být spojené s provozem webu, například v podobě technické podpory pro řešení různých problémů.

Váš web vám opravdu může vydělávat – obecně řečeno. Zda se tak opravdu stane, záleží na mnoha faktorech, do kterých patří i váš osobní přístup, snaha a vytrvalost.

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář

4.9/5 - (14 votes)